Drodzy Konsumenci!,

Miejski Rzecznik Konsumentów podejmuje działania w indywidualnych sprawach konsumenckich na rzecz mieszkańców Legnicy i na podstawie zawartego porozumienia pomiędzy Miastem Legnica a Powiatem Legnickim mieszkańcom powiatu legnickiego. Udziela, więc wyłącznie pomocy osobom fizycznym, (w sprawach nie związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej), w sporach z przedsiębiorcą – sprzedawcą, producentem, dystrybutorem.

Miejski Rzecznik Konsumentów udziela bezpłatnych porad oraz informacji prawnych w zakresie ochrony interesów konsumentów.
Poradnictwo obejmuje sprawy dotyczące:

• kupna - sprzedaży w sklepie
  • kupna - sprzedaży na odległość, (wysyłkowo, za pośrednictwem Internetu) oraz poza sklepem (np. na pokazach, w domach klienta);
  • telefonii stacjonarnej i komórkowej;
  • telewizji kablowej, cyfrowej, satelitarnej;
  • usług kurierskich;
  • usług pocztowych;
  • kredytów konsumenckich;
  • ubezpieczeń;
  • usług turystycznych;
  • usług budowlanych;
  • dostawy energii elektrycznej, ciepła, wody;
  • umów o dzieło (np. wykonanie mebli, naprawa samochodów, sprzętu)

W przypadku podejrzenia naruszenia praw konsumentów Rzecznik może podjąć interwencję w indywidualnej sprawie konsumenckiej, dążąc do polubownego zakończenia sporu. Rzecznik może również wytaczać powództwa na rzecz konsumentów lub wstępować, za ich zgodą, do toczącego się postępowania w sprawach ochrony interesów konsumentów. Miejski Rzecznik Konsumentów nie może natomiast zająć się sprawami, w których stroną jest Gmina Legnica, Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej, Zarząd Dróg Miejskich, Wspólnoty Mieszkaniowe i Spółdzielnie Mieszkaniowe. Nie jest również właściwy w sprawach egzekucji prowadzonych przez Komorników Sądowych.

Z pomocy Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Legnicy może skorzystać każdy konsument będący mieszkańcem Legnicy oraz Powiatu Legnickiego w następujący sposób:

• osobiście, po wcześniejszym umówieniu, w pokoju nr 18 Urząd Miasta, pl. Słowiański 8
    • we wtorki 12:30-16:00
    • w środy 12:30-15:30
    • w czwartki 12:30- 15:30
  • telefonicznie
    • we wtorki 12:30-16:00
    • w środy 12:30-15:30
    • w czwartki 12:30- 15:30

Rzecznik udziela porad również przedsiębiorcom z zakresu prawa konsumenckiego, informując ich o obowiązkach wynikających z aktualnych regulacji prawnych.

Zapraszam
Agnieszka Romanowska
Miejski Rzecznik Konsumentów w Legnicy

Właściwość miejscowa spraw załatwianych przez Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Legnicy dotyczy spraw zgłaszanych przez mieszkańców z terenu powiatu, a więc z terenu gmin:

• Miasta Chojnowa,

• Gminy Chojnów,

• Krotoszyce,

• Kunice,

• Legnicki Pole,

• Miłkowice,

• Prochowice,

• Ruja