tel: 76-72-43-429
               pok. 231, piętro II

Pl. Słowiański 1
               59-220 Legnica

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w Starostwie Powiatowym w Legnicy

Mieszkańcy Powiatu Legnickiego, spełniający warunki określone ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2030), mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, udzielanej w 2 punktach, mieszczących się odpowiednio:

e-mail: rzecznik@legnica.eu
                    tel: 76-72-121-38

zdjęcie nr 1

Zakończyła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu legnickiego. Obowiązkiem stawienia się przed komisja lekarską objęci byli mężczyźni, którzy w tym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat. Przez ostatnie dwa tygodnie komisja lekarska przebadała 286 osób objętych obowiązkiem stawienia się przed Komisję wojskową. Starosta Legnicki Janina Mazur odwiedziła komisję lekarską i rozmawiała o jej działaniach i przebiegu kwalifikacji.

zdjęcie nr 2

Celem, realizowanym w trakcie trwania kwalifikacji, jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji, założenie ewidencji wojskowej osobom podlegających temu obowiązkowi oraz osobom zgłaszających się w trybie ochotniczym.

Oceny zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej dokonują powiatowa i wojewódzka komisja lekarska (każda we właściwym dla siebie zakresie kompetencji). Na podstawie badań przeprowadzonych przez lekarzy wchodzących w skład powiatowej komisji lekarskiej, osobie stającej do kwalifikacji wojskowej ustalona zostaje jedna z niżej wymienionych kategorii zdrowia:

- „A” „zdolny do czynnej służby wojskowej”- oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej lub służby zastępczej;

- „B” „czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej” - oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania, rokują odzyskanie zdolności do czynnej służby wojskowej;

- „D” „niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju”;

- „E” „trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.”

zdjęcie nr 3