Utrudnienia w funkcjonowaniu Centralnej Ewidencji Pojazdów Zmina godzin pracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

Mieszkańcy Powiatu Legnickiego, spełniający warunki określone ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2030), mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, udzielanej w 2 punktach, mieszczących się odpowiednio:

2. w Chojnowie, ul. Rynek 20, I piętro - pokój Nr 7 (filia Powiatowego Urzędu Pracy w Legnicy):

e-mail: rzecznik@legnica.eu
    tel: 767212138

Od 2005 roku Oddział Okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy jest organizatorem WIECZORÓW PAMIĘCI O ŚW. JANIE PAWLE II. Spotkania, w których biorą udział dzieci i młodzież, głównie z Legnicy i powiatu legnickiego, odbywają się każdego roku w innej szkole.

W październiku, w 38 rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża, odbył się WIECZÓR PAMIĘCI w Gimnazjum Nr 5 w Legnicy. Program obchodów upamiętniających to wydarzenie zawierał też uczczenie pamięci niedawno kanonizowanej Świętej Matki Teresy z Kalkuty – osoby bardzo bliskiej duchowo św. Janowi Pawłowi II, a także wolontariuszom legnickiego oddziału TPD.

Rok 2016 został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – ROKIEM WOLONTARIATU w szkołach i placówkach oświatowych, a tam działają głównie Koła Przyjaciół Dzieci, które wśród członków zrzeszają ponad 500 młodych wolontariuszy. A więc to odniesienie do osobowości Matki Teresy z Kalkuty jest nieprzypadkowe.

Dzieci i młodzież szkolna z Legnicy oraz powiatu legnickiego w sumie z 24 placówek, w tym 14 z powiatu legnickiego, zaprezentowała poezję i pieśni o św. Janie Pawle II i św. Matce Teresie. Szczególnie wzruszające było wykonanie na saksofonie, przez uczennicę Zespołu Szkół Integracyjnych, ukochanej pieśni Papieża Polaka „Barki”. Były też tematyczne prezentacje multimedialne i degustacja papieskich kremówek.

W czasie uroczystości na czołowym miejscu wystawione było popiersie św. Jana Pawła II - pamiątka z X wycieczki pielgrzymów TPD „Szklakiem Jana Pawła II”, odbytej w maju bieżącego roku, zakupionego w Wadowicach i pobłogosławionego przez Kardynała Stanisława Dziwisza podczas pamiętnego spotkania w pałacu arcybiskupa krakowskiego.

Współorganizatorem uroczystości były działaczki TPD z Gimnazjum Nr 5 w Legnicy, przewodnicząca koła TPD – Katarzyna Makuch i katechetka w tej szkole Jadwiga Rozmiarek. Kolejny Wieczór Pamięci planowany jest z okazji 20 rocznicy pamiętnej wizyty św. Jana Pawła II w Legnicy, w czerwcu 2017 roku.

Przed uroczystością wieczorną, przed Pomnikiem św. Jana Pawła II delegacja Starostwa Powiatowego ze Starostą Janiną Mazur i Prezesem TPD Kazimierzem Pleśniakiem oraz uczniami Szkoły Podstawowej Nr 4 w Legnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Listy gratulacyjne i wyrazy uznania za inicjatywę organizacji Wieczoru Pamięci przesłali legniccy parlamentarzyści: Senator Dorota Czudowska i Posłanki na Sejm RP - Ewa Szymańska i Elżbieta Stępień

Foto: Wojciech Kozłowski