Utrudnienia w funkcjonowaniu Centralnej Ewidencji Pojazdów

Mieszkańcy Powiatu Legnickiego, spełniający warunki określone ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1255, z póżn. zm.), mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, udzielanej w 2 punktach, mieszczących się odpowiednio:

2. w Chojnowie, ul. Rynek 20, I piętro - pokój Nr 7 (filia Powiatowego Urzędu Pracy w Legnicy):

e-mail: rzecznik@legnica.eu
    tel: 767212138

Kolejną odsłoną płatności bezgotówkowych udostępnioną w urzędzie, po płatnościach mobilnych realizowanych smartfonem, jest płatność w oparciu o kartę płatniczą z wykorzystaniem terminala POS. Wdrożenie to jest zrealizowane w ramach projektu upowszechniania płatności bezgotówkowych w urzędach, których beneficjentami są Krajowa Izba Rozrachunkowa i Ministerstwo Rozwoju wraz z jednostkami administracji publicznej.

Pierwsze terminale płatnicze zostały wdrożone w urzędzie już w roku 2015. Wdrożono je przy realizacji płatności powiązanych z systemem CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Płatności te są jednak obciążone marżą po stronie klienta w wysokości 2,00 zł za transakcję, która jest pobierana przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Wdrożenie zrealizowane aktualnie nie generuje dodatkowych kosztów dla klienta jak i dla urzędu. Buduje natomiast wizerunek nowoczesnego urzędu wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu, które aktualnie skłania się ku płatnościom bezgotówkowym w coraz szerszym zakresie.

Należy wspomnieć, że zastosowany terminal POS realizuje usługę DCC – Dynamic Currency Conversion czyli dynamiczne przeliczenia waluty.

Zatem, klient urzędu ma możliwość nie tylko zapłacenia swoich zobowiązań kartą płatniczą, lecz terminal POS rozpoznaje karty płatnicze zagraniczne i realizuje 30 różnych kursów wymiany walut, w tym wszystkich krajów europejskich!

Gdy zaistnieje potrzeba obsłużenia Polaka, posiadającego kartę płatniczą wydaną za granicą, nie będzie żadnych problemów. Z automatu realizowane jest przewalutowanie zobowiązania klienta wg obowiązującego kursu walut i pobranie zobowiązania z konta klienta w walucie zgodnej z kartą. Urząd rozliczenie transakcji otrzyma w walucie obowiązującej w kraju czyli PLN.

Jak zaznacza Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, bezgotówkowe płatności w urzędach to istotny element Programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”, wyznaczającego zasadnicze kierunki rozwoju e-państwa i cyfryzacji gospodarki. – Umożliwienie wykonywania płatności bezgotówkowych w urzędach, przybliża nas do urzeczywistnienia idei Polski cyfrowej. Jest to również nasza odpowiedź na przyzwyczajenia klientów, którzy coraz chętniej korzystają z kart płatniczych – twierdzi Tadeusz Kościński

Zapraszamy Państwa do korzystania z usług bezgotówkowych płatności realizowanych w tutejszym urzędzie.