Utrudnienia w funkcjonowaniu Centralnej Ewidencji Pojazdów

Mieszkańcy Powiatu Legnickiego, spełniający warunki określone ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1255, z póżn. zm.), mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, udzielanej w 2 punktach, mieszczących się odpowiednio:

2. w Chojnowie, ul. Rynek 20, I piętro - pokój Nr 7 (filia Powiatowego Urzędu Pracy w Legnicy):

e-mail: rzecznik@legnica.eu
    tel: 767212138

Zakończyły się prace związane z odnowieniem elewacji w pobenedyktyńskim zespole klasztornym w Legnickim Polu. Dzięki pozyskaniu przez Powiat Legnicki środków finansowych w wysokości 496 770,45 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Ochrona Zabytków - dofinansowanie zadania pn. „Legnickie Pole, pobenedyktyński zespół klasztorny (XVIII w.); restauracja i odnowienie wraz z osuszeniem elewacji frontowej budynku nr 5”, jeden z piękniejszych obiektów w naszym rejonie odzyskał dawny blask. Poza środkami pozyskanymi z MKi DN na renowację obiektu w Legnickim Polu przeznaczono kwotę w wysokości 42 981,00 zł pochodzącą z budżetu powiatu, a całkowity koszt prac remontowych wyniósł 539 751,45 zł.

Zrealizowane zadanie  to  już IV etap prac związanych z odnawianiem zespołu klasztornego w Legnickim Polu. Celem zadania była restauracja i odnowienie unikatowej architektury barokowej elewacji frontowej budynku nr 5, z wykonaniem osuszenia murów oraz wykonaniem rewitalizacji obróbek kamieniarskich.

Należy nadmienić, że w celu zabezpieczenia i zachowania oraz utrwalenia substancji pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego Powiat Legnicki, poczynając od 2008r., zrealizował wiele prac renowacyjno-remontowych, w tym m.in. remont dachów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz zmodernizowano system ogrzewania obiektu. Dotychczas przeprowadzone duże prace były wykonane w trzech etapach, a zakończone właśnie zadanie stanowi IV etap prac restauratorsko/renowacyjnych na pobenedyktyńskim zespole klasztornym.

Pierwszy etap polegający na restauracji i odnowieniu unikatowej architektury barokowej elewacji budynków pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego w Legnickim Polu wykonano w 2013r. (jego wartość wyniosła: 348.598,08 zł , a przyznana dotacja na realizację tego etapu wynosiła: 302.755,63 zł.), drugi etap prac przeprowadzono w 2014 r. (wartość tego zadania: 289.075,27 zł., a przyznana dotacja na realizację  wynosiła: 250.000 zł.) trzeci etap prac był przeprowadzony w 2015 r. (jego wartość to 850.132,94 zł; przyznana dotacja wynosiła: 600.000 zł.).

Pobenedyktyński zespół klasztorny uznaje się za jeden z najcenniejszych zabytków zarówno na terenie Powiatu Legnickiego jak i na terenie Dolnego Śląska, dlatego też m.in. celem prac, które przeprowadzono było utrzymanie obecnego statusu obiektu tak, by nadal mógł być świadectwem minionych wieków i pełnić ważną rolę nośnika historii i tradycji.