tel: 76-72-43-429
               pok. 231, piętro II

Pl. Słowiański 1
               59-220 Legnica

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w Starostwie Powiatowym w Legnicy

Mieszkańcy Powiatu Legnickiego, spełniający warunki określone ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2030), mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, udzielanej w 2 punktach, mieszczących się odpowiednio:

Miejski Rzecznik Konsumentów podejmuje działania w indywidualnych sprawach konsumenckich na rzecz mieszkańców Legnicy i na podstawie zawartego porozumienia pomiędzy Miastem Legnica a Powiatem Legnickim mieszkańcom powiatu legnickiego. Udziela, więc wyłącznie pomocy osobom fizycznym. Proszę o zapoznanie się z harmonogramem pracy Miejskiego Rzecznika Konsumentów na terenie legnickich gmin - pobierz

We wtorek 5 grudnia w Starostwie Powiatowym w Legnicy odbyła się konferencja poświęcona polskim Kresom Wschodnim zatytułowana „Dziedzictwo Kresów”, nad którą patronat objął dr Tadeusz Samborski – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Konferencja była efektem współpracy między organizatorami: Powiatem Legnickim i Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, w zakresie realizacji projektu pn. „Tożsamość Dolnoślązaków – Unia Wielu Kultur”.

W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadpodstawowych, pracownicy urzędów gmin, bibliotek, gminnych ośrodków kultury, członkowie Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Zarządu Okręgowego w Legnicy, członkowie Związku Sybiraków Koła w Legnicy, członkowie Związku Inwalidów Wojennych RP Oddziału w Legnicy, członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” w Legnicy, uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie oraz miłośnicy Kresów i tematyki kresowej.

Projekt dotyczył szeroko rozumianej wielokulturowości Dolnego Śląska, a głównym jego celem było pogłębianie świadomości historycznej mieszkańców regionu oraz budowanie poczucia wspólnej tożsamości regionalnej z poszanowaniem dziedzictwa przodków. Wykład rozpoczął Stanisław Srokowski – pisarz, publicysta i tłumacz, autor opowiadań, na kanwie których powstał scenariusz Wojciecha Smarzowskiego do filmu pt. „Wołyń”. Poruszył w swoim wystąpieniu tematykę „Wielkości i dramatu polskich Kresów”. Następnie głos zabrała dr Anna Stodolna-Rybczyńska – konsultant Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, która wygłosiła wykład pt. „200 lat istnienia Ossolineum – Kresy wciąż obecne we Wrocławiu”. Konferencję zakończyło wystąpienie Starosty Legnickiego Janiny Mazur, która opowiedziała jak chronić dziedzictwo kulturowe na Kresach Wschodnich, o cmentarzu dawidowsko-gańczarskim, który grupa kresowian i ich potomków uratowała od zniszczenia oraz o książce pt. „Pamiętnik pokoleń”, autorstwa uczniów szkół z terenu powiatu legnickiego, którzy spisali wspomnienia z Kresów swoich najbliższych.