1. Jeżeli Twój pojazd w trybie art. 130a ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) został usunięty na parking strzeżony, nie czekaj aż kwota na rachunku za jego usunięcie i przechowanie przekroczy wartość pojazdu. Odbierz go i pokryj należność, póki rachunek nie sięga tysięcy złotych!
  2. Jeżeli chcesz się pozbyć pojazdu, którego nie możesz sprzedać, nie porzucaj go. Zawsze możesz go oddać do punktu zbierania pojazdów lub stacji demontażu pojazdów. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w tym zakresie przyjadą do Ciebie, zabiorą pojazd i wystawią dokumenty umożliwiające wyrejestrowanie auta w wydziale komunikacji. W ten sposób zyskujesz możliwość pozbycia się pojazdu bez ponoszenia kosztów oraz uregulowania problemów z ubezpieczycielem.


Rejestr przedsiębiorców można znaleźć na stronie Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego www.duw.pl
Strona główna→ Poradnik klienta→Rejestry,wykazy→Wykaz przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu pojazdów w województwie dolnośląskim.

Dnia 22 lipca 2010r. ukazała się ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 152, poz. 1018). Bardzo istotnym zmianom uległy w szczególności zapisy art. 130a dotyczącego procedur usuwania pojazdów z dróg.

Przepisy określają:

  1. Okoliczności, w jakich pojazd może zostać usunięty z drogi i odholowany na parking strzeżony;
  2. Służby uprawnione do wydania dyspozycji usunięcia pojazdu z drogi;
  3. Maksymalną wysokość stawek kwotowych opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu;
  4. Procedury prowadzące do przejęcia pojazdu na własność powiatu, jego zbycia lub zniszczenia oraz obarczenia kosztami postępowania właściciela pojazdu.

Jeżeli pojazd nie zostanie odebrany z parkingu w terminie 3 miesięcy od daty wydania dyspozycji o jego usunięciu z drogi, przedsiębiorca prowadzący parking powiadamia o tym fakcie starostę, który z kolei występuje do sądu z wnioskiem o orzeczenie jego przepadku na rzecz powiatu. Starosta jest obowiązany do wykonania orzeczenia sądu w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Na szczególne podkreślenie zasługuje przepis art. 130a ust. 10h, który jednoznacznie wskazuje, że koszty związane z usuwaniem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu powstałe od momentu wydania dyspozycji jego usunięcia do zakończenia postępowania ponosi osoba będąca właścicielem tego pojazdu w dniu wydania dyspozycji usunięcia pojazdu lub osoba dysponująca nim na podstawie innego niż własność tytułu prawnego.

Postępowanie może trwać wiele miesięcy. Przez cały czas rosną jego koszty. Aby ich uniknąć, warto zapoznać się z treścią zmienionej ustawy oraz zastosować się do propozycji określonych w 1 i 2 punkcie tej informacji. Wybór należy do każdego z Państwa.