Grafika: Aktualizacja wytycznych dla sftrefy czerwonej i żółtej

Od 17 października 2020 r. (sobota) Powiat Legnicki (bez miasta Legnica) został zakwalifikowany do strefy czerwonej. Jednocześnie wprowadzone zostały nowe zasady dla stref czerwonych i żółtych.

Od 15 października wprowadzone zostały godziny tylko dla seniorów, z których osoby powyżej 60 roku życia mogą skorzystać od poniedziałku do piątki w godzinach 1000-1200.

Czerwona strefa - lista obostrzeń i zasad

• W całej Polsce, w tym oczywiście w strefie czerwonej, obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczki są obowiązkowe na ulicy, chodniku, na parkinach itd.
Nowe zasady bezpieczeństwa w strefie czerwonej od 17.10.2020 r.
  • W lokalach gastronomicznych na terenie czerwonej strefy musi przypadać przynajmniej 4 mkw na osobę, a klienci muszą mieć założone maseczki do momentu zajęcia miejsc przy stole. Strefa czerwona to także ograniczenie działalności lokali w ciągu dnia. Te będą działały od godziny 6 do 21. Po tych godzinach jedzenie może być dostarczane tylko na wynos.
  • Zmniejszy się także liczba osób w sklepach. Na jedną kasę może przypadać 5 osób. Ograniczony zostanie także transport publiczny do 50 proc. miejsc siedzących 30 proc. wszystkich miejsc w komunikacji.
  • W strefie czerwonej mieszkańcy od 19 października będzie także obowiązywało ograniczenie zgromadzeń publicznych do 10 osób.
  • Strefa czerwona to również zakaz organizacji wesel i imprez okolicznościowych. Ten wejdzie w życie od 19 października. Podczas uroczystości o charakterze religijnym przestrzeń dla jeden osoby musi wynosić 7 mkw.
  • Nauka w szkołach średnich i wyższych będzie odbywała się zdalnie. Wyjątkiem będą zajęcia praktyczne.
  • W strefie czerwonej wydarzenia sportowe będą odbywały się bez obecności publiczności. Wydarzenia kulturalne ograniczone zostaną do 25 proc. publiczności.
  • Czerwona strefa oznacza też zawieszenie działalności siłowni, aquaparków oraz basenów.

Żółta strefa - lista obostrzeń i zasad

• W żółtej strefie - tak samo jak w czerwonej - obowiązuje nakaz noszenia maseczki w miejscach publicznych. Ograniczona zostanie też liczba miejsc w komunikacji do 50 proc. miejsc siedzących oraz 30 proc. liczby wszystkich miejsc.
Nowe zasady bezpieczeństwa w strefie zółtejod 17.10.2020 r.
  • Zmiana dotknie też imprez sportowych, które do tej pory odbywały się w obecności 25 proc. publiczności. Od teraz obowiązuje zakaz wejścia na trybuny. W przypadku wydarzeń kulturalnych pozostaje 25 proc. publiczności.
  • W restauracjach i ogródkach obowiązuje konieczność zachowania dystansu (1 osoba na 4 metry kwadratowe). Takie miejsca będą otwarte od godz. 6 do 21. W żółtej strefie tak samo jak w czerwonej strefie obowiązują takie same zasady organizacji zgromadzeń.
  • W przypadku wesel i innych uroczystości rodzinnych obowiązuje ograniczenie liczby gości do 20 osób, nie licząc obsługi. Zakazane są zabawy taneczne.
  • Szkoły średnie oraz wyższe przechodzą w stan nauki hybrydowej.
  • Zawieszona zostanie także działalność aquaparków, basenów oraz siłowni.

Godziny tylko dla seniorów

Grafika: Godziny tylko dla seniorów

Od poniedziałku do piątki od 10 do 12 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach obowiązują godziny tylko dla seniorów.