UWAGA: Właściciel pojazdu jest zobowiązany w terminie 30 dni zawiadomić o zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym. Obowiązek uzyskania rozszerzonego ( zmienionego ) świadectwa homologacji danego typu pojazdu, przedmiotu wyposażenia lub części w przypadku wprowadzenia zmian w typie pojazdu, przedmiocie wyposażenia lub części wpływających na zmianę warunków stanowiących podstawę wydania świadectwa homologacji nie dotyczy pojazdu wyprodukowanego lub importowanego w ilości jednej sztuki rocznie.

Wymagane dokumenty:

1. wniosek o dokonanie zmiany rodzaju pojazdu,
  2. dowód rejestracyjny,
  3. karta pojazdu, jeżeli była wydana,
  4. tablice rejestracyjne,
  5. oświadczenie wystawione przez uprawnionego przedsiębiorcę – producenta – potwierdzające dokonanie zmian konstrukcyjnych w pojeździe lub faktura za wykonanie takiej usługi wraz z dokumentem potwierdzającym prowadzenie przez przedsiębiorcę działalności w zakresie przebudowy, zabudowy pojazdów ( kopia wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego ),
  6. zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu wraz z opisem zmian dokonanych w pojeździe,
  7. rozszerzone ( zmienione ) świadectwo homologacji danego typu pojazdu, przedmiotu wyposażenia lub części, które jest obowiązany uzyskać producent lub importer w przypadku wprowadzenia zmian w typie pojazdu, przedmiocie wyposażenia lub części wpływających na zmianę warunków stanowiących podstawę wydania świadectwa homologacji,
  8. dowód tożsamości w przypadku osób fizycznych,
  9. aktualny odpis z KRS,
  10. pełnomocnictwo, w przypadku działania przez przedstawiciela, za wyjątkiem reprezentowania osoby prawnej przez swoje uprawnione organy lub prokurenta.

Opłaty:

Za dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, jeżeli była wydana, nie pobiera się opłaty.

Opłata skarbowa: 17,00 zł za pełnomocnictwo

Opłatę skarbową, po uprzednim otrzymaniu na stanowisku ds. rejestracji pojazdów polecenia zapłaty, wnosi się do kasy Starostwa Powiatowego w Legnicy w pokoju nr 344 na III piętrze, lub w kasie albo na konto Urzędu Miasta w Legnicy –32 1240 1473 1111 0010 4343 3697 PKO S.A. Oddział I Legnica.

Termin załatwienia sprawy: w przypadku złożenia kompletu dokumentów – niezwłocznie, nie dłużej niż 30 dni, od dnia złożenia wniosku.

Tryb odwoławczy:

Od decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy za pośrednictwem Starosty Legnickiego, w terminie 14 dni od jej otrzymania.

Podstawa prawna:

• Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym ( Dz .U.z 2005r. Nr 108, poz.908 z późn. zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2007r.Nr 186, poz.1322 z późn. zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach ( Dz. U. z 2007r.Nr 137, poz.968 z późn. zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz. U .Nr 227, poz.2250 z 2003 r. z późn. zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 października 2005r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych i przyczep ( Dz. U. Nr 238, poz. 2010 z późn. zm.)