tel: 76-72-43-429
            pok. 231, piętro II

Pl. Słowiański 1, 59-220 Legnica

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w Starostwie Powiatowym w Legnicy

Mieszkańcy Powiatu Legnickiego, spełniający warunki określone ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2030), mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, udzielanej w 2 punktach, mieszczących się odpowiednio:

Miejski Rzecznik Konsumentów podejmuje działania w indywidualnych sprawach konsumenckich na rzecz mieszkańców Legnicy i na podstawie zawartego porozumienia pomiędzy Miastem Legnica a Powiatem Legnickim mieszkańcom powiatu legnickiego. Udziela, więc wyłącznie pomocy osobom fizycznym. Proszę o zapoznanie się z harmonogramem pracy Miejskiego Rzecznika Konsumentów na terenie legnickich gmin - pobierz

W Starostwie Powiatowym w Legnicy funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przeprowadzili szkolenie pracowników socjalnych z terenu powiatu legnickiego. Celem szkolenia była poprawa bezpieczeństwa kadry pomocy społecznej wykonujących swoje obowiązki w terenie.

Szkolenie składało się z zajęć teoretycznych i praktycznych.

Zajęcia praktyczne prowadził Podinspektor Henryk Tonderys KWP we Wrocławiu – były to zajęcia z samoobrony. Obecnie pracownik socjalny może zwrócić się do Komendy Policji o asystę, policja takiej asysty udzieli, jednakże nie zawsze pracownik jest w stanie przewidzieć, że w danym miejscu taka pomoc będzie potrzebna. W związku z tym, że z agresją ze strony petentów pracownik może spotkać się w różnych miejscach, zajęcia praktyczne miały na celu pokazanie i przećwiczenie paru elementów samoobrony niezbędnych w sytuacji ataku bądź gróźb z ich strony.

Podczas zajęć teoretycznych, prowadzący Podkomisarz Mieczysław Dziemidok przedstawił sposoby prowadzenia rozmowy oraz negocjacji z petentami. Natomiast Sierżant Dawid Marczyński mówił o emocjach towarzyszących pracownikom, jak i odwiedzanych przez nich osób. Przedstawiał sposoby rozpoznawania stanu emocjonalnego rozmówcy, przestrzegał i uczulał pracowników przed niebezpiecznym sytuacjami, jakie mogą nastąpić, kiedy rozmówca nie potrafi poradzić sobie z narastającym napięciem. Prowadzący udzielili rad, jak zaaranżować spotkanie w taki sposób, aby do niebezpiecznych sytuacji nie dochodziło.

Inicjatorem spotkań na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracowników pomocy społecznej i przeszkolenia pracowników w zakresie postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia,
w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych, było Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Natomiast organizatorem szkolenia dla pracowników z terenu powiatu legnickiego było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legnicy. W szkoleniu wzięło udział 32 pracowników, każdy ośrodek pomocy społecznej z terenu powiatu legnickiego oddelegował na szkolenie przynajmniej dwóch pracowników.