Przejdź do treści

Klawisze Dostępności

Klawisze dostępności wykorzystują wbudowaną w przeglądarkę właściwość accesskey. Najczęściej używane są:
 • Control + Alt + key - Mac OS
 • Alt + Shift + key - Firefox
 • Shift + Esc + key - Opera 12.1 lub starsze
 • Alt + key - pozostałe

Ważne informacje:  

Nieodpłatna pomoc prawna Ostrzeżenie meteorologiczne: UPAŁ - stopień: 1/3
 • Zmiana godzin pracy pracowników Wydziału Architektury i Środowiska

  Zmiana godzin pracy pracowników Wydziału Architektury i Środowiska

  Pracownicy Wydziału Architektury i Środowiska, realizujący zadania przypisane organom administracji architektoniczno-budowlanej, określone w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r., poz. 290, z późn. zm.), pracują w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach od 800 do 1000, we wtorki w godzinach od 1500 do 1700  i w piątki wydział nieczynny dla interesantów.

 • Inspektor Ochrony Danych

  Inspektor Ochrony Danych

  Inspektorem Ochrony Danych w Starostwie Powiatowym w Legnicy jest Pani Bożena Maziarska
  tel: 76-72-43-429
  pok. 231, piętro II
  e-mail: iod@powiat-legnicki.eu
  Pl. Słowiański 1, 59-220 Legnica

  Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w Starostwie Powiatowym w Legnicy
  Klauzula informacyjna – monitoring

 • Nieodpłatna pomoc prawna

  Nieodpłatna pomoc prawna

  Mieszkańcy Powiatu Legnickiego, spełniający warunki określone ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2030 oraz z 2018 r. poz. 1467), mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, udzielanej w 2 punktach, mieszczących się odpowiednio:

  1. w Legnicy, pl. Słowiański 1, I piętro – pokój Nr 145 (siedziba Starostwa Powiatowego w Legnicy):
  2. w Chojnowie, ul. Rynek 20, parter - pokój Nr 7 (filia Powiatowego Urzędu Pracy w Legnicy):

  W obu punktach nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana w poniedziałki i wtorki od godz. 800 do godz. 1200 oraz w środy, czwartki i piątki od godz. 1100 do godz. 15 00 .

 • Miejski Rzecznik Konsumentów

  Miejski Rzecznik Konsumentów

  Miejski Rzecznik Konsumentów podejmuje działania w indywidualnych sprawach konsumenckich na rzecz mieszkańców Legnicy i na podstawie zawartego porozumienia pomiędzy Miastem Legnica a Powiatem Legnickim mieszkańcom powiatu legnickiego. Udziela, więc wyłącznie pomocy osobom fizycznym. Proszę o zapoznanie się z harmonogramem pracy Miejskiego Rzecznika Konsumentów na terenie legnickich gmin - pobierz

              Urząd Miasta Legnicy,
                  pl. Słowiański 8
                  e-mail: rzecznik@legnica.eu,    tel: 76-72-121-38

   

 

Kto nie wyrobił w sobie nawyku czytania nie czuje co prawda bólu fizycznego, czy psychicznego dyskomfortu, ale nie zauważa też braku ważnego składnika, który odpowiada za kształt jego życia i przyjęty system wartości. Maria Dąbrowska napisała, że: „Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.”. Młoda bohaterka z powieści Danuty Awolusi „Na wysokim niebie” w podobnym tonie wypowiada się na stronach książki mówiąc: „Umiejętność czytania, która była przecież darmowa, uważałam za najdoskonalszy wynalazek na świecie.”

Cóż jest takiego ważnego w czytaniu? Może to, że:

 • mamy odwagę myśleć samodzielnie i nie musimy naśladować innych;
 • stajemy się mądrzejsi przemyśleniami autorów, których: „książki są statkami myśli pływającymi po falach życia i czasu, niosącymi cenny ładunek od jednego pokolenia do drugiego”;
 • uczymy się bycia Człowiekiem i nie podejrzewaliśmy wcześniej, że dochodzenie do Jego pełni to tak trudny, ale przepiękny proces;
 • zdumiewa nas ogrom wiedzy i fantazji;
 • dobrze spędzamy czas gimnastykując umysł i serce. …

Warto też zapytać, cóż jest takiego ważnego w pisaniu? Francuski pisarz Antoine de Saint-Exupery mawiał: „Żeby pisać, trzeba żyć. Nie cierpię ludzi, którzy piszą dla zabawy, szukają efektów, trzeba mieć po prostu coś do powiedzenia.” Jeśli autor ma coś istotnego do powiedzenia, znajdzie czytelnika, który zechce to poznać i zmierzyć się z jego zdaniem.

Zamieszczone powyżej słowa potwierdzają potrzebę działań podjętych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które od 2016 r. wdraża Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Ma on na celu wspieranie organów prowadzących szkoły w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów poprzez promocję czytania, w tym zakup nowości wydawniczych.

Biblioteki Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie już po raz drugi stały się beneficjentami tego Programu. Na różne typy szkół: technika, liceum ogólnokształcące, zasadniczą szkołę zawodową, otrzymano dotację w wysokości ponad 23 tys. zł. To poważny zastrzyk gotówki, który umożliwił zakup wielu pozycji książkowych, oczekiwanych i proponowanych przez uczniów oraz wybranych przez nauczycieli i bibliotekarzy. Za tę kwotę zakupiono 1064 egz. książek.

Udział w programie nakładał na Szkołę realizację wielu działań związanych z promowaniem czytelnictwa, o niektórych warto wspomnieć.

W roku 2017 - Roku Josepha Conrada-Korzeniowskiego - zorganizowano konkurs wiedzy o życiu i twórczości pisarza pod hasłem: „Idź za marzeniem, idź aż do końca” oraz konkurs plastyczny „Morze jak życie”. Uczniowie wysłuchali audycji radiowej - „Na czym polega fenomen Conrada” oraz obejrzeli fragmenty filmu „Czas Apokalipsy.”

1 czerwca 2017 r. Szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Jak nie czytam jak czytam”. Na boisku szkolnym przy ul. Wojska Polskiego, podczas Dni Sportu w PZS, podjęta została próba bicia rekordu czytania w jednym czasie wybranej książki.

Podejmując współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną w Chojnowie uczniowie uczestniczyli w Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Pan Młody i Panna Młoda, w strojach krakowskich, pięknie się prezentowali czytając fragmenty dramatu zarówno na lekcjach jak i na chojnowskim Rynku. W październiku, Miesiącu Bibliotek Szkolnych, odbyło się szereg spotkań pod hasłami: „Książka szuka swego czytelnika” i „Książka nas łączy”. Efektem zajęć były recenzje i rekomendacje wybranych przez uczniów książek.

Czytamy w nich:

„To chyba jedna z niewielu książek o tej tematyce, która może zaskoczyć czytelnika. Jestem pełna podziwu dla autorki za odwagę pisania o tak „niemodnych rzeczach”. Przepięknie wydana i wartościowa książka. Uważam, że powinna być przeczytana przez każdego. Z całego serca polecam” („Bóg w wielkim mieście” K. Olubińska)

„Świat po III wojnie światowej nie jest już taki, jakim był. Wysoki poziom radiacji zamienił niektórych ludzi w potwory. …Powieść pokazuje, jak wygląda życie w trudnych warunkach, w ciągłym stresie i strachu…. jest skierowana szczególnie dla osób, które interesują się światem postapokaliptycznym, jak i fanów survivalu.” („Metro 2035” D. Glukhovsky)

„Powieść uważam za godną polecenia, ponieważ ma wciągającą fabułę, wyraziste postacie i ciekawego głównego bohatera. Polecam ją również dlatego, że tworzy wspaniały klimat, a czytelnik współczuje bohaterom i rozumie ich emocje. Powieść czyta się lekko, czasem jest smutno, czasem wesoło... Różnorodność lokacji, w których toczy się historia, jest wspaniała. Śmiało mogę ją polecić miłośnikom gier komputerowych i fantastyki.( „Pieśń o Nechjo” A. Reszko)

„Książka przedstawia życie sportowca, ale pasuje do każdego z nas. ….jeżeli czegoś mocno chcemy, jesteśmy w stanie to osiągnąć. Praca nad sobą, samozaparcie i dążenie do celu to sposób na osiągnięcie sukcesu w każdej dziedzinie życia - „…nigdy się nie poddawajcie” („Sebastian Mila –piłkarski dyrygent” M. Rosłoń)

Uczniowie brali też udział w lekcjach przebiegających pod hasłem: „O co chodzi z tym czytaniem” i w spotkaniu biblioterapeutycznym w ramach cyklu „Z książek wyczytane”. Celem zajęć było podjęcie dyskusji na temat znaczenia czytania i roli książek w różnych sytuacjach ludzkiego życia. W związku z dużym zainteresowaniem literaturą fantasy na spotkaniach prezentowano też ulubione fragmenty tych utworów, a biblioteka włączyła się w obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena.

Były też działania skierowane do rodziców. Przygotowano informację i przekazano ulotkę, w których podkreślono jak ważne jest rozbudzanie potrzeby czytania, gdyż książka może uchronić przed uzależnieniem, nawet od komputera, i uzdrowić trudne domowe relacje. W listopadzie we współpracy z MBP odbyło się spotkanie autorskie z panem Sławomirem Koprem, autorem wielu historycznych książek.

Realizacja projektu, w którym biorą udział obie biblioteki Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie zbliża się ku końcowi. Ufamy, że wszystkie podjęte działania oraz odmłodzony i urozmaicony księgozbiór zaowocują licznymi czytelnikami.

Młodzi czytający to nasza radość i przyszłość, to nadzieja lepszych dni.

Nauczyciele-bibliotekarze
PZS w Chojnowie