Nie daj się grypie! Kampania „Mie(dź) rodzinę” - rodziny zastępcze Program Operacyjny Polska Cyfrowa w powiecie legnickim

tel: 76-72-43-429, e-mail: iod@powiat-legnicki.eu
    pok. 231, piętro II; Pl. Słowiański 1, 59-220 Legnica

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych
    Klauzula informacyjna w związku ze sprawą załatwianą milcząco

Pracownicy Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów, wypełniając obowiązki w powiecie legnickim, prowadzą akcje skierowaną przeciwko nieuczciwym pokazom handlowym, jak również licznym pokazom pseudomedycznym reklamującym się jako bezpłatne badania medyczne. Jest to akcja zainicjowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jak również konsekwencja wcześniejszych działań Miejskiego Rzecznika Konsumentów skierowanych do przedsiębiorców. Jak wskazuje Tomasz Strojek, mimo że udało się skutecznie ograniczyć liczbę pokazów, odbywają się one nadal i zapewne będą się odbywać dopóki znajdą się chętni do uczestniczenia w pokazach. Apele były również kierowane za pośrednictwem masowych środków przekazów do mieszkańców Legnicy i powiatu legnickiego. Chcąc dotrzeć z przekazem do szerszego grona mieszkańców, jeździmy po całym powiecie i rozmawiamy na ulicach z mieszkańcami, przekazujemy niezbędne informacje o przysługujących prawach konsumenckich mieszkańcom, jak również, a może przede wszystkim ostrzegamy przed uczestnictwem w pokazach handlowych. Można nas spotkać na terenie wszystkich Gmin Powiatu Legnickiego. W dniu wczorajszym rozmawialiśmy z mieszkańcami Miasta Chojnowa oraz Miłkowic, dziś (t.j. czwartek, 22 sierpnia) odwiedzamy gminę Kunicę oraz Prochowice. W piątek pojawimy się w Gminie Legnickie Pole, Ruja oraz w Krotoszyce.

Starsi konsumenci są często narażeni na nieuczciwe praktyki podczas sprzedaży na prezentacjach. Handlowcy wykorzystują ich problemy ze zdrowiem. Zapraszają na spotkania, których rzekomym celem są bezpłatne badania, a w rzeczywistości odbywa się tam sprzedaż produktów. Głownie seniorzy podczas pokazów ulegają manipulacjom, wprowadzani są w błąd lub maja problemy z późniejszym odstąpieniem od umowy.

Akcja UOKiK  ma też przypomnieć, że w przypadku umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa (np. na pokazach) zawsze obowiązuje zasada, że konsument może od niej odstąpić w ciągu 14 dni. Nie ufaj całkowicie zapewnieniom sprzedawcy – samodzielnie poszukaj w umowie informacji o tym, czy masz prawo odstąpienia od umowy. Jeżeli sprzedawca unika odpowiedzi na pytanie, namawia do podpisania kontraktu bez czytania – nie ulegaj presji. Obowiązuje to, co jest zapisane w umowie, a nie zapewnienia sprzedawcy. Należy również pamiętać, że jeżeli już weźmiemy udział w takim pokazie, sprzedawca powinien poinformować nas o prawie do odstąpienia od umowy oraz wręczyć nam wzór oświadczenia, które pomoże nam tego dokonać. Jeżeli tego nie zrobi, to i tak formularz możemy sporządzić samodzielnie.