Zapoznaj się:

Zasady bezpośredniej obsługi interesantów w czasie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.

Przeczytaj

Kokarda: rak piersiSzlachetne zdrowieNikt się nie dowie Jako smakujeszAż się zepsujesz” - jakże aktualny i ponadczasowy jest fragment fraszki Jana Kochanowskiego.

Życie jest bezcennym darem, bo mamy je tylko jedno. Dopóki wszystko jest dobrze, nie myślimy o tym, żyjąc z dnia na dzień, goniąc za pieniądzem czy sławą. Ale czasem zdarza się, że nasz poukładany świat pęka jak bańka mydlana, rozsypuje się jak domek z kart, a wszelkie priorytety i to, co wydawało się ważne, przechodzi w zapomnienie. Diagnoza RAK PIERSI. Ale jak to? Ja? Dlaczego? Przecież to mnie nie dotyczy! Mówią, nagłaśniają, ale jak to… Ja… Nie badałam się, bo czułam się zdrowa. Tysiąc myśli kłębi się w głowie. Lekarz mówi, że za późno, że już tylko leczenie zapobiegawcze… Ja młoda kobieta…moje dzieci…mąż. Żal, żal to wszystko będzie zostawić. Nie chcę umierać!

Takie historie to często smutna rzeczywistość, bo zazwyczaj zgłaszamy się do lekarza, gdy jest już za późno.  Dlaczego nie korzystamy z badań profilaktycznych, które są bezpłatne? Dlaczego narażamy siebie i bliskich na cierpienie i ból?

Badanie mammograficzne jest bezbolesne, trwa kilka minut, a potrafi wykryć już najmniejsze zmiany, które można wyleczyć. Jaki jest przebieg badania i jak się do niego przygotować? W dniu badania nie powinno się używać balsamów, kremów ani dezodorantów z talkiem. W trakcie badania wykonywane są dwa zdjęcia każdej piersi. Ucisk piersi podczas badania jest całkowicie bezpieczny. Radiolog umieszcza pierś na stoliku aparatu mammograficznego, dociska pierś płytką z przejrzystego tworzywa i unieruchamia ją, po czym wykonuje zdjęcie mammograficzne. Taki ucisk piersi zmniejsza dawki promieniowania rentgenowskiego oraz pozwala na uzyskanie wyraźnego obrazu prawidłowych struktur sutka i ewentualnych zmian.

Według zaleceń profilaktycznych raka piersi, kobiety w wieku 50-69 lat powinny wykonywać badanie mammograficzne co 24 miesiące. Kobiety w podanym przedziale wiekowym, które nie chorowały na raka piersi oraz są ubezpieczone, mają możliwość wykonania bezpłatnej mammografii w ramach programu przesiewowych badań NFZ. Badanie można wykonać bez skierowania od lekarza specjalisty, jeżeli od ostatniego badania minęły minimum 2 lata. U kobiet obciążonych czynnikami ryzyka zachorowania na raka piersi (rak piersi u członków rodziny: matka, siostra, córka, mutacje w obrębie genów BRCA 1 i/lub BRCA 2) mammografia powinna być wykonywana co 12 miesięcy, na przemian z rezonansem magnetycznym. USG piersi należy powtarzać co 12 miesięcy jako badanie uzupełniające.

Aby wykonać bezpłatnie mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program. Informacje o placówkach realizujących program dostępne są w oddziałach wojewódzkich NFZ. Badanie można również wykonać w mobilnych mammobusach. Takie mammobusy staną na terenie naszego powiatu. Zapraszamy Panie do skorzystania z bezpłatnego badania mammograficznego.

LUX MED Sp. z o.o. 2020-01-29 Chojnów
ul. Władysława Reymonta 1
Godz. 1300-1600

przy Szkole Podstawowej,

Geneva Trust Polska Sp. z o. o. 2020-01-07 Miłkowice
ul. II Armiii Wojska Polskiego 77
Godz. 0900-1700 Przy Gminnym Ośrodku Zdrowia
Medica Sp. z o.o. Sp.K. 2020-03-13 Legnickie Pole
ul. Klasztorna 20
Godz. 0900-1700 Gminna Przychodnia Zdrowia