#GaszynChallenge to akcja strażaków ochotników z Gaszyna. Zasady są bardzo proste. Osoby lub instytucje nominowane muszą wykonać 10 pompek, wpłacić minimum 5 zł na rzecz chorego na SMA Wojtusia Howisa z Galewic lub w łatwiejszej wersji nie zrobić pompek, ale wpłacić minimum 10 zł. Każdy, kto ukończy wyzwanie nominuje kolejne przynajmniej 3 osoby lub instytucje, które mają 48 godzin na podjęcie i wykonanie zadania.

1,5-roczny Wojtek cierpi na SMA (rdzeniowy zaniki mięśni typu I), mieszka w Galewicach koło Wieruszowa, tuż za granicą Opolszczyzny.

Jedyną szansą jest terapia nowatorskim lekiem Zongelsma, który jednak bez żadnej przesady nazywany jest najdroższym lekiem świata. Koszt terapii lekiem to 9-10 milionów zł (dokładna kwota zależna jest od kursu dolara).

Starostwo Powiatowe przyjęło wyzwanie.  Nominowali nas Urząd Gminy Chojnów oraz OSP Raczkowa. Władze Powiatu Legnickiego wraz z pracownikami Starostwa bezproblemowo wykonali zadanie, nominując Gminę Krotoszyce, Powiat Jaworski i Koleje Dolnośląskie.