Grafika: senio w samochodzieStarzenie się jest złożonym procesem, z którym związane są zmiany i pewne ograniczenia funkcjonalne. Ze względu na pogarszanie się stanu zdrowia osoby starsze zazwyczaj zażywają więcej leków, których działanie nie pozostaje bez wpływu na ich funkcjonowanie.

W wieku 65 lat u jednej trzeciej seniorów postępuje pogorszenie słuchu, co pogarsza zdolność usłyszenia głosów zewnętrznych: klaksonu, syreny, krzyku i wymusza częstsze przeprowadzanie badań słuchu i korzystanie z aparatu słuchowego. Wyrównanie utraty słuchu może wymagać większego zdania się na wzrok i obciążenia tego zmysłu. Z wiekiem pogarsza się również czas reakcji. Występują też trudności z koncentracją. Z wiekiem odczuwamy większe ograniczenie zasięgu ruchu szyi, barków, ramion i tułowia. Sprawność fizyczna ma wpływ na zdolność do włączenia się do ruchu, dostrzegania samochodów i pieszych, sprawdzania obszaru martwego punktu, ustąpienia pierwszeństwa przejazdu, cofania, parkowania. Elastyczność, siłę i czas reakcji można usprawnić dzięki regularnym ćwiczeniom. Postępujące z wiekiem stopniowe zmiany we wzroku mogą prowadzić do obniżonej ostrości widzenia (nocą, o zmierzchu, o świcie), trudności w ocenie odległości, większej wrażliwości na odblask (np. deszcz, światło na przedniej szybie).

W wieku 75 lat prawie połowa populacji będzie w początkowym stadium katarakty, a 25% w zaawansowanym stadium tej choroby. Kataraktę porównuje się często do mgły czy wodospadu, który zasłania widok. Może mieć to poważne konsekwencje podczas prowadzenia samochodu. Ostrość widzenia ogranicza również jaskra. Wcześnie wykrytą jaskrę oraz kataraktę można leczyć, dlatego tak ważne są częste badania i konsultacje u okulisty.

Widzenie nocą

Obniżona zdolność widzenia nocą może utrudniać czytanie znaków drogowych, dostrzeganie samochodów, pieszych, rowerzystów. W miarę możliwości należy:

• rezygnować z jazdy nocą lub wybierać dobrze oświetlone drogi. Należy myć często przednią szybę,
  • kierować wzrok na prawą stronę jezdni unikając odblasku reflektorów nadjeżdżających z przeciwnej strony aut,
  • przy silnym nasłonecznieniu zakładać okulary słoneczne dla kierowców,
  • po wyjściu z domu odczekać 5 minut, zanim przekręci się kluczyk w stacyjce i pozwolić, by wzrok przystosował się,
  • regularnie badać wzrok,
  • widzenie boczne – z wiekiem musimy zwracać baczniejszą uwagę na to, co dzieje się wokół nas, natomiast stan giętkości szyi i tułowia może utrudniać nam zobaczenie tego co jest z boku lub z tyłu,
  • parkować tak, by wyjechać przodem,
  • uprawiać gimnastykę usprawniając elastyczność szyi,
  • uważać na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych, zwolnić i obserwować obie strony chodnika,
  • podczas manewru cofania poprosić pasażera o pomoc w sprawdzeniu, czy droga jest wolna.

Lekarstwa i prowadzenie samochodu

Możliwy wpływ lekarstw na zdolność prowadzenia samochodu:

• ospałość,
  • rozkojarzenie,
  • zawroty głowy,
  • problemy z pamięcią,
  • trudności z utrzymaniem prostej jazdy,
  • zamglone widzenie,
  • zaburzenia równowagi.
W przypadku wystąpienia chociażby jednego z wymienionych objawów należy powstrzymać się od kierowania pojazdem!