Wszelkie informacje odnośnie świadczenia wspierającego można uzyskać pod numerem telefonu 71/340-66-14
1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, która wprowadza nowe rozwiązania w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Aby uzyskać świadczenie wspierające w pierwszej kolejności osoba zainteresowana powinna wystąpić z wnioskiem do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Druki wniosków i kwestionariuszy dostępne są na stronie www.duw.pl/urzad/wydzialy zakładka Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu. Dopiero po uzyskaniu takiej decyzji należy złożyć wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia. Złożenie wniosku o wypłatę świadczenia przed uzyskaniem decyzji z Wojewódzkiego Zespołu będzie skutkowało pozostawieniem przez ZUS takiego wniosku bez rozpoznania.
W przypadku wniosków mamy trzy sytuacje:
- wniosek sporządzony przez osobę zainteresowaną
- wniosek sporządzony przez przedstawiciela ustawowego, tj. opiekuna w przypadku osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej i kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej bądź osoby niepełnosprawnej jednak mającej zdolność do czynności prawny
- wniosek sporządzony przez osobę posiadającą pełnomocnictwo lub upoważnienie
Kwestionariusz wypełnia wyłącznie osoba zainteresowana. Jeśli osoba ta nie może udzielić odpowiedzi na zadane pytania, np. z powodu nieumiejętności pisania i/lub czytania, nierozumienia przekazanych treści, schorzeń psychicznych i/lub neurologicznych, kwestionariusz – poza pierwszą stroną, pozostaje pusty.
Najszybszą drogą do złożenia wniosku i kwestionariusza jest:
- wysłanie dokumentacji pocztą na adres: Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu, Pl. Powstańców Warszawy 1, 50-153 Wrocław;
- osobiście w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, parter, prawa strona budynku pokoju 0006-0009
- poprzez powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności
- za pośrednictwem portali: Empatia, EPUaP.
Informacje / wnioski / kwestionariusze dostępne są na stronie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności — Dolnośląski Urząd Wojewódzki (duw.pl)
Informacji o procedurach można uzyskać we właściwym organie pod numerem telefonu: 71/340-66-14.