Grafika: 2 maja 2024 - urząd będzie nieczynny

Powiat legnicki położony jest na terenie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, lecz stricte na jego obszarze nie występują jednostki KGHMU. Mimo to mieszkańcy powiatu często zatrudniani są w kopalniach, hutach i innych zakładach Nizinny krajobraz regionu. okręgu.
Sam powiat ma charakter rolniczy, użytki rolne stanowią blisko 72% ogółu jego powierzchni co daje mu 5 miejsce w województwie. Wewnątrz powiatu największym odsetkiem użytków rolnych cieszy się gmina Ruja - 81%, co daje jej nie tylko pierwsze miejsce w powiecie ale i w województwie. Można przyjąć że ziemia legnicka jest zapleczem rolniczym centralnej części województwa dolnośląskiego. W ogólnej powierzchni użytków rolnych powiatu dominują grunty orne, które stanowią 85,5% użytków rolnych. Na terenie powiatu funkcjonuje przeszło 3 700 indywidualnych gospodarstw rolnych.

Istotną cechą ziemi legnickiej jest też rybactwo, które reprezentowane rozwinęło się w tym regionie dzięki licznym stawom hodowlanym, rozlokowanych głównie w gminie Chojnów. Po za rolnictwem i rybactwem rozwijają się też inne branże gospodarcze. W powiecie działa przeszło 3 750 jednostek gospodarczych. Najwięcej jednostek funkcjonuje w branżach handel i naprawy (1 320), przetwórstwo przemysłowe (433) oraz obsługa nieruchomości i nauka (404).

Przemysł usytuowany jest w dwóch ośrodkach miejskich powiatu. I tak w Chojnowie produkowane są maszyny rolnicze, akcesoria dla przemysłu mięsnego i wędliniarskiego, rozwija się przemył spożywczy, skórzany i odzieżowy. W Prochowicach rozwinięte jest przetwórstwo spożywcze oraz przemysł skórzany. Warto dodać, iż na terenie gminy Chojnów występuje największa w kraju koncentracja firm zajmujących się sprzedażą i dzierżawą maszyn oraz ciężkiego sprzętu specjalistycznego. Na terenie powiatu znajdują się także wyrobiska gliny, żwiru i kruszywa.

Sam powiat nie jest gospodarczym liderem, jednak należy pamiętać, iż w jego centralnej części położona jest Legnica, która pod względem gospodarczym stanowi drugi po Wrocławiu ośrodek województwa. Na jej terenie doskonale rozwija się Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Na terenie powiatu legnickiego jest 459 ha lasów będących w użytkowaniu prywatnym. Zgodnie z ustawą o lasach gospodarka w lasach prywatnych prowadzona jest na takich samych zasadach jak w lasach państwowych. Nadzór nad prawidłowym pozyskiem drzew i prowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych w lasach prywatnych sprawuje Starosta. Ponieważ jest to zbyt mała powierzchnia do stworzenia etatu leśnika w powiecie Starosta przekazał to uprawnienie na podstawie umowy Nadleśnictwom Legnica i Złotoryja.

Nie zwalnia to jednak Starosty z obowiązku prowadzenia ewidencji i nadzoru. Do obowiązków Starosty należy m. in. opracowanie uproszczonych planów urządzenia lasów. Dokumentację taką posiadają już prawie wszystkie gminy naszego powiatu.

Uproszczony plan urządzania lasu stanowi dokument opisujący las i grunty przeznaczone do zalesienia oraz ustalający zadania z zakresu gospodarki leśnej na 10 lat. Dokumentacja ta służy gminom do naliczenia podatku leśnego, a właścicielowi lasu umożliwia zgłoszenie okoliczności powstania lub ustania obowiązku podatkowego.