Utrudnienia w funkcjonowaniu Centralnej Ewidencji Pojazdów

1. wniosek o wydanie wtórnika tablic (-y) rejestracyjnych
  2. pełnomocnictwo

WYMAGANE DOKUMENTY

wniosek o wydanie wtórnika tablic(y) rejestracyjnych,

1. dowód rejestracyjny,
  2. karta pojazdu, jeżeli była wydana,
  3. zaświadczenie z policji potwierdzające zgłoszenie utraty tablic(y) rejestracyjnych – w przypadku kradzieży tych tablic(y),
  4. pełnomocnictwo – w przypadku działania przez przedstawiciela, za wyjątkiem reprezentowania osoby prawnej przez swoje uprawnione organy lub prokurenta,

Informacja dodatkowa

• W przypadku kradzieży, zagubienia lub zniszczenia tablic (tablicy) rejestracyjnych, organ rejestrujący na wniosek właściciela pojazdu może wydać zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne (wtórnik) z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego po:
    • przedstawieniu dotychczasowego dowodu rejestracyjnego,
    • przedstawieniu karty pojazdu, jeżeli była wydana,
    • złożeniu stosownego oświadczenia pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.

Na okres konieczny do wykonania wtórnika tablic(y) rejestracyjnych, ale nie dłuższy niż określony w art. 74 ust. 3 ustawy (30 dni), organ rejestrujący wydaje na wniosek właściciela pojazdu pozwolenie czasowe oraz zalegalizowane tymczasowe tablice (tablicę) rejestracyjne.

• Organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje tablice (tablicę) rejestracyjne z nowym numerem rejestracyjnym, po
    • oddaniu dotychczasowego dowodu rejestracyjnego,
    • przedstawieniu karty pojazdu, jeżeli była wydana,
    • przedstawieniu zaświadczania wydanego przez organ Policji potwierdzającego zgłoszenie kradzieży tablic (tablicy) rejestracyjnych.

Opłaty za wydanie :

1. pozwolenia czasowego, 18,50zł +0,50zł opł. ew.
  2. dowodu rejestracyjnego, 54,00zł+0,50 zł opł. ew.
  3. kompletu nalepek legalizacyjnych na tablice rejestracyjne, 12,50zł+0,50zł opł. ew.
  4. nalepki kontrolnej na szybę 18,50zł+0,50zł opł. ew.
  5. tablic rejestracyjnych:
  • samochodowych, 80zł
  • motocyklowych, 40zł
  • motorowerowych, 30zł
  • tablic indywidualnych, 1000zł
  • zabytkowych tablic samochodowych, 100zł
  • zabytkowych tablic motocyklowych 50zł
  • tymczasowych tablic samochodowych, 30zł
  • tymczasowych tablic motocyklowych, 12zł
  • tymczasowych tablic motorowerowych, 12zł
  • tymczasowych tablic do przyczep 15zł

Opłaty wnosi się do kasy Starostwa Powiatowego w Legnicy w pokoju nr 344 na III piętrze lub bezpośrednio na rachunek bankowy Starostwa Powiatowego w Legnicy 97 1560 0013 2203 8032 6000 0001 z dopiskiem informującym o przedmiocie opłaty.

Opłata skarbowa:

•  17 zł za pełnomocnictwo

Opłatę skarbową wnosi się do kasy Starostwa Powiatowego w Legnicy w pokoju nr 344 na III piętrze, lub w kasie albo na konto Urzędu Miasta w Legnicy – 40 1240 1473 1111 0000 2521 2040 PKO S.A. Oddział I Legnica.

Termin załatwienia sprawy:

• w przypadku złożenia kompletu dokumentów – niezwłocznie
  • nie dłużej niż 30 dni, od dnia złożenia wniosku.

Sposób załatwienia sprawy

Wydanie tablic (tablicy) rejestracyjnych .lub wymiana dowodu rejestracyjnego w przypadku zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu.

Tryb odwoławczy:

Nie przysługuje

Podstawa prawna;

• Ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U z 2017r., poz. 128).
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016r., poz. 23 z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2014r., poz. 1522 z późn. zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdów do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. z 2016r. poz. 1088.z późn. zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 9 maja 2016r. r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych i nalepki kontrolnej oraz ich wtórników (Dz. U. z 2016r., poz. 689)
  • Rozporządzenie Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 kwietnia 2012r. w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych
    i wzoru znaku legalizacyjnego (Dz. U. z 2016r., poz. 1084).
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 maja 2015 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 681).