Uwaga!!! w dniu 2.05.2017r. urząd jest nieczynny

1. zawiadomienie o zmianie stanu faktycznego w dowodzie rejestracyjnym
  2. pełnomocnictwo

WYMAGANE DOKUMENTY:

Zawiadomienie o zmianie stanu faktycznego

W przypadku zmiany nazwiska, imienia lub adresu zamieszkania właściciela pojazdu, powodującej zmiany właściwości miejscowej organu rejestrującego, organ rejestrujący, organ rejestrujący na wniosek właściciela dokonuje rejestracji pojazdu.

W przypadku zmiany nazwiska, imienia lub adresu zamieszkania właściciela pojazdu, niepowodującej zmiany właściwości miejscowej organu rejestrującego, organ rejestrujący wydaje nowy dowód rejestracyjny.

1. dowód rejestracyjny pojazdu;
  2. karta pojazdu, jeżeli była wydana;
  3. dowód tożsamości – w przypadku osób fizycznych, a także zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli osoba prowadzi taką działalność; aktualny odpis z KRS - do pobrania na stronie www.ceidg.gov.pl wraz z postanowieniem o zmianie wpisu ( określającego zmianę nazwy ) oraz zaświadczenie o numerze REGON w przypadku podmiotów rejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym - do pobrania na stronie www.ceidg.gov.pl
  1. pełnomocnictwo – w przypadku działania przez przedstawiciela, za wyjątkiem reprezentowania osoby prawnej reprezentowanej przez swoje uprawnione organy lub prokurenta,

W przypadku wymiany podwozia lub ramy w pojeździe zarejestrowanym, do zawiadomienia dołącza się:

Załączniki:

1. dowód własności podwozia lub ramy,
  2. dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli podwozie lub rama zostały sprowadzone z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej,
  3. dowód rejestracyjny pojazdu lub zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce rejestracji pojazdu, z którego pochodzi podwozie lub rama, jeżeli to podwozie lub rama pochodzi z pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  4. karta pojazdu, jeżeli była wydana;
  5. zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.

W przypadku wprowadzenia w pojeździe zarejestrowanym zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu lub wymiany elementów, do zawiadomienia dołącza się:

1. dowód rejestracyjny pojazdu;
  2. karta pojazdu, jeżeli była wydana;
  3. dokument potwierdzający, że dokonane zmiany konstrukcyjne zmieniające rodzaj pojazdu wykonane zostały przez przedsiębiorcę, o którym mowa w art. 66 ust. 4 pkt 6 lit. b ustawy,
  4. zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego potwierdzające, że dokonane zmiany są zgodne z przepisami określającymi warunki techniczne pojazdów wraz z opisem zmian dokonanych w pojeździe.

Informacje dodatkowe

Właściciel pojazdu ma obowiązek w terminie nie przekraczającym 30 dni zawiadomić organ rejestrujący (starostę) o zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Jeżeli właściciel pojazdu nie posiada dokumentu tożsamości potwierdzającego zmianę nazwiska lub imienia, do wniosku o wymianę dowodu rejestracyjnego może dołączyć dotychczasowy dowód osobisty wraz z dokumentem poświadczającym nowe dane np. odpis aktu małżeństwa, decyzję Urzędu Stanu Cywilnego o zmianie nazwiska lub imienia.

Organ rejestrujący dokonuje w dowodzie rejestracyjnym adnotacji o treści „Zgłoszono zmianę danych” i zwraca właścicielowi dowód rejestracyjny do czasu wydania nowego
(nie dotyczy wymiany podwozia lub ramy oraz zmian konstrukcyjnych) pod warunkiem, że w dowodzie rejestracyjnym nie upłynął termin ważności badań technicznych.

Opłaty za wydanie:

1. pozwolenia czasowego, 18,50zł+0,50 zł opł. ew.
  2. dowodu rejestracyjnego, 54,00zł+0,50 zł opł. ew.

Opłaty wnosi się do kasy Starostwa Powiatowego w Legnicy w pokoju nr 344 na III piętrze lub bezpośrednio na rachunek bankowy Starostwa Powiatowego w Legnicy 97 1560 0013 2203 8032 6000 0001z dopiskiem informującym o przedmiocie opłaty.

Opłata skarbowa:

•  17 zł za pełnomocnictwo

Opłatę skarbową wnosi się do kasy Starostwa Powiatowego w Legnicy w pokoju nr 344 na III piętrze, lub w kasie albo na konto Urzędu Miasta w Legnicy – 40 1240 1473 1111 0000 2521 2040 PKO S.A. Oddział I Legnica.

Termin załatwienia sprawy:

• w przypadku złożenia kompletu dokumentów – niezwłocznie
  • nie dłużej niż 30 dni, od dnia złożenia wniosku.

Sposób załatwienia sprawy:

Wymiana dowodu rejestracyjnego

Tryb odwoławczy:

Nie przysługuje.

Podstawa prawna:

• Ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U z 2017r., poz. 128).
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016r., poz. 23 z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2014r., poz. 1522 z późn. zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdów do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. z 2016r., poz. 1088.z późn. zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 9 maja 2016r. r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych i nalepki kontrolnej oraz ich wtórników (Dz. U. z 2016r., poz. 689)