Utrudnienia w funkcjonowaniu Centralnej Ewidencji Pojazdów

1. wniosek o wpis lub wykreślenie zastawu rejestrowego
  2. pełnomocnictwo

WYMAGANE DOKUMENTY

wniosek o wpis lub wykreślenie zastawu rejestrowego

1. dowód rejestracyjny
  2. karta pojazdu, jeżeli była wydana
  3. aktualny, pełny odpis zastawu rejestrowego bądź zaświadczenie wydane przez Centralną Informację o Zastawach Rejestrowych wskazujące, że dany podmiot jest wpisany do rejestru zastawów pod daną pozycją rejestru zastawu
  4. odpis prawomocnego postanowienia sądu prowadzącego rejestr zastawów o wykreśleniu zastawu rejestrowego na pojeździe lub pisemna informacja o wykreśleniu zastawu rejestrowego pod danym numerem pozycji rejestru wraz z podaniem daty wykreślenia oraz nazwy sądu, który wydał postanowienie o wykreśleniu
  5. dokument tożsamości
  6. pełnomocnictwo.

Opłaty:

Nie pobiera się opłat za dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym lub karcie pojazdu o ustanowieniu lub wykreśleniu zastawu rejestrowego.

Opłata skarbowa:

•  17 zł za pełnomocnictwo

Opłatę skarbową wnosi się do kasy Starostwa Powiatowego w Legnicy w pokoju nr 344 na III piętrze, lub w kasie albo na konto Urzędu Miasta w Legnicy – 40 1240 1473 1111 0000 2521 2040 PKO S.A. Oddział I Legnica.

Termin załatwienia sprawy:

•  w przypadku złożenia kompletu dokumentów – niezwłocznie
  • nie dłużej niż 30 dni, od dnia złożenia wniosku.

Sposób załatwienia sprawy:

Wpisanie lub wykreślenie adnotacji urzędowej w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu.

Tryb odwoławczy:

Nie przysługuje.

Podstawa prawna:

• Ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U z 2017r., poz. 128).
  • Ustawa z dnia 20 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016r. poz. 23 z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. – o opłacie skarbowej – (Dz. U. z 2015r., poz. 783 z późn. zm..).
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2014r., poz. 1522 z późn. zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdów do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. z 2016r., poz. 1088.z późn. zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 czerwca 2004r. w sprawie trybu dokonywania w dowodach rejestracyjnych pojazdów mechanicznych adnotacji o ustanowieniu zastawu rejestrowego (Dz. U. z 2004r. Nr 145, poz. 1542.)