Na terenie powiatu legnickiego czynną działalność w zakresie upowszechniania kultury fizycznej prowadzi 47 stowarzyszeń sportowych. W zdecydowanej większości są to kluby skupiające miłośników piłki nożnej, ponadto funkcjonują dwa kluby jeździeckie i jeden klub tenisa stołowego. W środowisku szkolnym pożyteczne przedsięwzięcia dla popularyzacji sportu realizuje 13 uczniowskich klubów sportowych.

Infrastrukturę sportu i rekreacji tworzą 2 hale sportowe, 4 stadiony, 56 boisk, 2 otwarte baseny kąpielowe i 9 kortów tenisowych, z czego 3 są własnością prywatną.

Pełny wykaz stowarzyszeń sportowych na stronie: www.bip.sp-legnica.dolnyslask.pl

Działalność o charakterze ponad gminnym prowadzą:

Powiatowy Ziemski Szkolny Związek Sportowy

Dnia 30 listopada 2005 r. w Starostwie Powiatowym w Legnicy odbyło się zebranie założycielskie Powiatowego Ziemskiego Szkolnego Związku Sportowego. W skład Zarządu powołanego na I Walnym Zgromadzeniu Członków Powiatowego Ziemskiego Szkolnego Związku Sportowego weszli:

• Pan Krzysztof Opaliński Prezes
  • Pan Andrzej Matuszewski Sekretarz
  • Pan Roman Pietras Członek
  • Pan Karol Grolewski Członek
  • Pan Zdzisław Wdowiak Członek

W skład Komisji Rewizyjnej zostali powołani:

• Pan Jarosław Pedryc Członek
  • Pan Dariusz Mendyk Członek
  • Pani Teresa Błocka Członek

Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Powiatowe Zrzeszenie LZS w Legnicy zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej Sądu Okręgowego w Legnicy dnia 25 stycznia 2000 r. I Powiatowy Zjazd Delegatów ZLZS odbył się 4 lipca 2000 r., a pierwszym przewodniczącym został pan Ireneusz Cybulski. W latach 2003 – 2007 funkcję przewodniczącego pełnił pan Franciszek Chyła, a od 17 października 2007 r. przewodniczącą Rady Powiatowej jest pani Stanisława Pakos. Funkcję sekretarza pełni pani Grażyna Jóźwik.

Powiatowe Zrzeszenie LZS skupia w swych szeregach osiem stowarzyszeń sportowych:

• Gminne Zrzeszenie LZS w Chojnowie;
  • LKS „Iskra” Kochlice
  • LZS „Płomień” Michów;
  • LKS „Legrol” Legnica
  • LZS „Viktoria” Rzeszotary;
  • UKS „Rolnik” Chojnów;
  • GLKS „Gryf – Olimpia” Krotoszyce.

Działalność:

Na terenie powiatu legnickiego odbywały się eliminacje międzypowiatowe do Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi w następujących dyscyplinach sportowych:

• w szachach - w Legnickim Polu,
  • w koszykówce kobiet i mężczyzn - w Chojnowie i Legnicy,
  • w piłce nożnej kobiet - w Prochowicach,
  • w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn - w Starym Łomie,
  • w piłce nożnej dziewcząt i chłopców ,,Piłkarska Kadra Czeka'' - w Prochowicach,
  • w halowej piłce nożnej - w Legnicy.

Wyniki:

Powiat legnicki w Dolnośląskich Igrzyskach LZS i Mieszkańców Wsi zajmował w kolejnych latach następujące lokaty:

1. w roku 2000 – VI miejsce;
  2. w roku 2001 – IX miejsce;
  3. w roku 2002 – V miejsce;
  4. w roku 2003 – XII miejsce;
  5. w roku 2004 – XII miejsce;
  6. w roku 2005 – VIII miejsce;
  7. w roku 2006 – X miejsce;
  8. w roku 2007 – IX miejsce;

Na pozycje powiatu wpływ miały punkty zdobyte w rozgrywkach finałowych, w szczególności takie sukcesy reprezentantów powiatu legnickiego jak m. in:

• I miejsce klubu GKS „ Prochowiczanka” Prochowice w Finale Dolnośląskim Turnieju „Piłkarska Kadra Czeka” w kategorii chłopców w Grębocicach,
  • I miejsce Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie w Finale Dolnośląskim w koszykówce kobiet w Dzierżoniowie,
  • III miejsce klubu LZS „Cicha Woda” Tyniec Legnicki w Finale Dolnośląskim Turnieju o „Puchar LATA” w Łagowie,
  • III miejsce zespołu GOKiS-LZS Miłkowice w Finale Dolnośląskim w szachach drużynowych w Bogatyni,
  • IV miejsce klubu LZS „Czarni” Rokitki w Finale Dolnośląskim piłki nożnej w Trzebnicy.

Sukcesy:

Do znaczących sukcesów należy także zaliczyć:

• zwycięstwo w Eliminacjach Wojewódzkich do Rajdu Centralnego Warszawa - Bruksela w 2002 r. w Piotrowicach - zawodnika klubu LKS „Legrol” Legnica - Pawła Kupca,
  • srebrne medale zawodniczek sekcji podnoszenia ciężarów klubu LKS ,,Legrol'' Legnica: Wioletty Klejnowskiej i Kamili Kozaczek w IV Ogólnopolskich Igrzyskach LZS i Mieszkańców Wsi w Białymstoku w 2000 r.,
  • zwycięstwo Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie w turniejach eliminacyjnych i awans do półfinałów Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkół Ponadpodstawowych w piłce ręcznej i koszykówce dziewcząt w 2002 r.
  • IV miejsce koszykarek z Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie w XXI Ogólnopolskich Igrzyskach LZS i Młodzieży Szkolnej w 2005 w Pile, co dało szkole 9 lokatę w klasyfikacji generalnej.

Organizowane przedsięwzięcia:

Kalendarz imprez sportowo - rekreacyjnych PZ „LZS” w Legnicy zawiera bogatą ofertę różnych form sportu skierowana zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych. W ostatnich latach Powiatowe Zrzeszenie było współorganizatorem takich przedsięwzięć jak:

• Powiatowy turniej w halowej piłce nożnej w Legnicy,
  • Mistrzostwa powiatu legnickiego w szachach w Legnickim Polu,
  • Eliminacji powiatowych do ogólnopolskiego turnieju piłki nożnej dziewcząt i chłopców „Piłkarska Kadra Czeka” w Kunicach i Krotoszycach,
  • Turnieju koszykówki dla młodzieży gimnazjalnej w Legnicy,
  • Powiatowego turnieju brydża sportowego w Siedliskach,
  • Turnieju piłki siatkowej „O Puchar Starosty Legnickiego” w Legnickim Polu i Chojnowie,
  • Wiosennych biegów przełajowych w Bieniowicach,
  • Turniej piłki nożnej chłopców do lat 13 w Prochowicach,
  • Otwartego turnieju piłki nożnej ,,O Puchar Lata'' w Krotoszycach,
  • Święta Sportu,
  • Jesienne biegi przełajowe w Krotoszycach,
  • Rozgrywki warcabowe w Goliszowie,
  • Meeting samorządowców powiatu legnickiego w Legnickim Polu,
  • Eliminacje rejonowe do rajdu rowerowego Warszawa-Bruksela.