Świadczenie wspierające nie jest przyznawane przez powiatowy ZON.

Wszelkie informacje odnośnie świadczenia wspierającego można uzyskać pod numerem telefonu 71/340-66-14

1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, która wprowadza nowe rozwiązania w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Aby uzyskać świadczenie wspierające w pierwszej kolejności osoba zainteresowana powinna wystąpić z wnioskiem do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Druki wniosków i kwestionariuszy dostępne są na stronie www.duw.pl/urzad/wydzialy zakładka Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu. Dopiero po uzyskaniu takiej decyzji należy złożyć wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia. Złożenie wniosku o wypłatę świadczenia przed uzyskaniem decyzji z Wojewódzkiego Zespołu będzie skutkowało pozostawieniem przez ZUS takiego wniosku bez rozpoznania.

W przypadku wniosków mamy trzy sytuacje:

1. wniosek sporządzony przez osobę zainteresowaną
  2. wniosek sporządzony przez przedstawiciela ustawowego, tj. opiekuna w przypadku osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej i kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej bądź osoby niepełnosprawnej jednak mającej zdolność do czynności prawny
  3. wniosek sporządzony przez osobę posiadającą pełnomocnictwo lub upoważnienie

Kwestionariusz wypełnia wyłącznie osoba zainteresowana. Jeśli osoba ta nie może udzielić odpowiedzi na zadane pytania, np. z powodu nieumiejętności pisania i/lub czytania, nierozumienia przekazanych treści, schorzeń psychicznych i/lub neurologicznych, kwestionariusz – poza pierwszą stroną, pozostaje pusty.

Najszybszą drogą do złożenia wniosku i kwestionariusza jest:

1. wysłanie dokumentacji pocztą na adres: Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu, Pl. Powstańców Warszawy 1, 50-153 Wrocław;
  2. osobiście w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, parter, prawa strona budynku pokoju 0006-0009
  3. poprzez powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności
  4. za pośrednictwem portali: Empatia, EPUaP.

Informacje / wnioski / kwestionariusze dostępne są na stronie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności — Dolnośląski Urząd Wojewódzki (duw.pl)

Informacji o procedurach można uzyskać we właściwym organie pod numerem telefonu: 71/340-66-14.