15 sierpnia br. na Skwerze Narodów w Nowej Wsi Legnickiej odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. Spotkanie było okazją do oddania hołdu żołnierzom, ludności cywilnej i ofiarom walk w obronie niepodległej Polski.

W obchodach udział wzięli: Przewodniczący Rady Powiatu Aleksander Kostuń, Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Członek Zarządu Powiatu Grzegorz Gapski, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu oraz licznie zaproszeni goście.

Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w Kościele Filialnym  pw. Św. Bartłomieja w Nowej Wsi Legnickiej. Następnie uczestnicy święta udali się na Skwer Narodów. Po recytacji wiersza przez  ucznia Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie oraz  odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał Starosta Legnicki Adam Babuśka, który wyraził wielką dumę z bycia Polakiem i bohaterstwa żołnierzy z 1920 roku oraz zaznaczył, że zamieszczona na skwerze tablica będzie przypominała mieszkańcom  -  nie tylko w dni uroczyste, ale także na co dzień - o bohaterskich czynach naszych Rodaków. Następnie Starosta Legnicki wraz z Prezes Stowarzyszenia „Nasza Nowa Wieś” Wiolettą Turkiewicz dokonali odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Poświęcił ją Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy ojciec dr Tomasz Skibiński.  Apel Pamięci odczytał Kapitan Związków Strzeleckich Czesław Dul Komendant Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej im. 19 Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa.

W dalszej części uroczystości przedstawiciele delegacji złożyli pod tablicą symboliczne wiązanki oraz zapalili znicze. Obchody uświetniło  wykonanie pieśni patriotycznych przez ucznia Powiatowego Zespołu Szkół oraz Zespół Folklorystyczny „Nowowianki”.

W ramach święta można było  oglądnąć  wystawę poświęconą Bitwie Warszawskiej pn.: „1920 – Bitwa Narodów”, której Mecenasem jest KGHM Polska Miedź.

Oprawa uroczystości, którą przygotował  Wydział Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych oraz Stowarzyszenie „Nasza Nowa Wieś”,  była pięknym świadectwem pielęgnowania pamięci o heroiźmie bohaterów wojny.