17 września 1939 r. Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski. 17 września 1939 r. był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy.

16.09 br. pod Pomnikiem Zesłańcom Sybiru w Legnicy odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Symboliczne wiązanki pod pomnikiem złożyli: Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur oraz Dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych Wanda Gołębiowska.

Wzruszającym akcentem uroczystości był moment, w którym  Wicestarosta Legnicki Janina Mazur przeczytała uczestnikom  fragment pracy literackiej Nikoli Zagórskiej, zwyciężczyni  III edycji konkursu literackiego „Pamiętnik Pokoleń”, opisujący moment przetransportowania Sybiraków na ziemie naszego regionu.

W wydarzeniu uczestniczyli także: samorządowcy, przedstawiciele Związku Sybiraków zesłańcy wraz z  rodzinami,  kapelan środowiska, poczty sztandarowe legnickich szkół, a także uczniowie klas mundurowych VII Liceum Ogólnokształcącego.

Foto: lca.pl