Logo: PCPR LegnicaUsługi społeczne realnie poprawiają jakość życia lokalnych społeczności, rodzin, osób w różnym wieku. Na ich rozwój w ramach konkursu grantowego Powiat Legnicki otrzymał 1 678 000 złotych z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Umowę na realizację projektu pt. „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych” realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, w imieniu Powiatu Legnickiego, podpisali Starosta Legnicki - Pan Adam Babuśka oraz Wicestarosta Powiatu Legnickiego - Pani Janina Mazur.

Głównym celem projektu grantowego było opracowanie i wdrożenie lokalnych planów deinstytucjonalizacji usług społecznych w 20 gminach, powiatach oraz miastach na prawach powiatu, wybranych z terenu całego kraju w ramach przeprowadzonego konkursu grantowego.

Powiat Legnicki jako jedyny na terenie Województwa Dolnośląskiego oraz z 7. pozycją na tle całego kraju, zakwalifikował się do otrzymania grantu z rekomendowaną kwotą dofinansowania w wysokości 1 678 000 zł.

Otrzymane środki finansowe zostaną przeznaczone na opracowanie Lokalnego Planu Deinstytucjonalizacji Usług Społecznych w Powiecie Legnickim oraz jego pilotażowe wdrożenie w perspektywie kilku najbliższych lat. W ramach zaplanowanych działań na terenie powiatu powstanie mi.in. 7 mieszkań chronionych, w których okresowo będą mogli zamieszkać mieszkańcy powiatu znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej, spowodowanej wiekiem, niepełnosprawnością, przewlekłą chorobą lub kryzysem, a także pełnoletni wychowankowie pieczy zastępczej. W mieszkaniach chronionych mieszkańcy będą mieli zagwarantowane usługi bytowe oraz wsparcie specjalistyczne lub, w razie potrzeby, usługi opiekuńcze. Mieszkania zostaną uruchomione we współpracy z samorządami gminnymi.

W środę, 12 października 2022 roku, w siedzibie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nastąpiło uroczyste spotkanie z przedstawicielami wybranych samorządów, w którym uczestniczyła Pani Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Powiat Legnicki reprezentował Pan Adam Babuśka - Starosta Legnicki, który w siedzibie resortu rodziny podpisał umowę o powierzenie grantu.

Poniżej prezentujemy film z uroczystego podpisania umowy o powierzenie grantu przez Pana Adama Babuśkę Starostę Powiatu Legnickiego i Panią Minister Marlenę Maląg w siedzibie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości (a w szczególności 24:13 dot. Powiatu Legnickiego):

Więcej na ten temat uroczystego podpisania umowy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: gov.pl/web/rodzina/32-mln-zl-na-rozwoj-uslug-spolecznych