Troska o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu to priorytety dla Władz Powiatu Legnickiego.

28 listopada br. w naszym Starostwie  odbyła się telekonferencja podsumowująca objętą Patronatem Honorowym Starosty Legnickiego kampanię Dolnośląski Złoty Wąs, która  miała na celu promocję profilaktyki męskich badań.

Udział w wydarzeniu wzięli: Starosta Legnicki Adam Babuśka, Starosta Jaworski Aneta Kucharzyk, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Sowiński, Radny Paweł Grabek, Burmistrz Bolkowa Grzegorz Kucab, Wójt Gminy Legnickie Pole Rafał Plezia, Wójt Gminy Ruja Paweł Gregorczuk,  Sekretarz Gminy Wądroże Wielkie Tomasz Głąbicki, Dyrektor Gminnej Przychodni Zdrowia w Legnickim Polu Agnieszka Tabiszewska oraz Prezes Fundacji Forum Mężczyzn Sebastian Kwietoń.

Podczas Kampanii, która w powiecie legnickim realizowana była w ośrodkach zdrowia w Legnickim Polu i Tyńcu Legnickim mężczyźni po 40 roku życia  mogli skorzystać z pakietu bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich, będących pierwszym krokiem w stronę zmiany podejścia do najczęściej występujących wśród panów nowotworów jąder i prostaty. Z badań na terenie województwa dolnośląskiego  skorzystało 500 mężczyzn. Wyniki 6% badanych wzbudziły niepokój onkologiczny i wymagały pilnych konsultacji.

Kampania w tym roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Warto przypomnieć, że profilaktyka i wczesne wykrycie zmian jest szansą na pełne wyleczenie. Liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety wciąż jeszcze zdarza się, że mężczyźni zbyt późno poddają się badaniom. Akcja ma na celu przełamać wstyd i przebić się do świadomości mężczyzn, jak również ich bliskich i przypomnieć, że najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie.

Kampania z pewnością uwrażliwiła odbiorców na problem chorób nowotworowych, wpływając na większą świadomość konieczności badań wśród mężczyzn.