Grafika: Panele fotowoltaiczneObecnie do sieci TAURON Dystrybucja mamy przyłączonych ponad 400 tys. mikroinstalacji. Jest to liczba pracujących mikroinstalacji, która wielokrotnie przekracza prognozy w tym zakresie.

Tak duże nasycenie mikroinstalacji okresowo wpływa na stabilność napięcia w sieci elektroenergetycznej. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy prosumenci wprowadzają do sieci energię, której ani prosument ani żaden inny odbiorca na bieżąco nie zużywa. Okres największej produkcji energii w mikroinstalacjach fotowoltaicznych często nie pokrywa się ze szczytem największego zapotrzebowania na energię. Nadwyżka ta powoduje, że napięcie w instalacjach prosumentów rośnie i prowadzi do wyłączenia mikroinstalacji. Zjawisko to wynika z fizycznych przepływów energii elektrycznej.

Taka sytuacja dotyczy wszystkich operatorów sieci na terenie całej Polski i nasila się w miesiącach letnich podczas dużej generacji ze słońca.

Wyłączanie się mikroinstalacji u klientów nie oznacza, że sieć lub sama mikroinstalacja, działają niepoprawnie. Mikroinstalacja wyłącza się w momencie, kiedy napięcie w instalacji prosumenta jest za wysokie i mogłoby ją uszkodzić. Jest to poprawna ochrona przed uszkodzeniem mikroinstalacji oraz pozostałych urządzeń w domu.

Takie zabezpieczenie powinno zadziałać, dopiero gdy napięcie wzrośnie powyżej wartość, którą dopuszczają przepisy prawa.

Zgodnie z nimi wartość napięcia powinna mieścić się w przedziale odchyleń ±10% napięcia znamionowego czyli dla napięcia 230 V wartość w przedziale 207 V – 253 V, a dla napięcia 400 V wartość w przedziale 360 V – 440 V.

Tak bardzo rosnąca w ostatnich latach liczba mikroinstalacji powoduje konieczność dostosowania sieci elektroenergetycznej i wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Obecna sieć elektroenergetyczna nie była projektowana i budowana na potrzeby współpracy z wieloma niestabilnymi źródłami zasilania. Z uwagi na ograniczone środki finansowe i skalę naszego majątku sieciowego proces ten musi być rozłożony na najbliższe lata.  Jeśli chodzi o nasze działania dotyczące dostosowania sieci, to intensywnie monitorujemy jej pracę — wykorzystujemy analizatory parametrów energii oraz liczniki zdalnego odczytu. Dzięki temu możemy ocenić parametry jakościowe energii elektrycznej oraz stopień obciążenia poszczególnych elementów sieci. Informacje te wykorzystujemy, żeby zaplanować inwestycje i modernizacje, które poprawią współpracę sieci z mikroinstalacjami. Podejmujemy również działania eksploatacyjne doraźnie, które polegają m.in. na regulacji napięcia w stacjach transformatorowych oraz ogólnej poprawie stanu technicznego połączeń prądowych w sieci elektreenergetycznej.

Jednak również po stronie prosumentów jest wiele do zrobienia w tym zakresie. Sami prosumenci mogą ograniczyć negatywne zjawiska, związane z nadprodukcją energii w ich mikroinstalacjach, jeśli zagospodarują energię, którą wytworzą, lub ją zmagazynują w przydomowych magazynach energii. Oceniamy również, że w wielu miejscach mikroinstalacje są przewymiarowane w stosunku do możliwej autokonsumpcji lub nieprawidłowo skonfigurowane przez instalatora lub użytkownika.  Analizując reklamacje klientów widzimy, że niektórzy klienci zmieniają ustawienia trybu pracy falownika, aby móc generować energię. Takie działanie jest niezgodne z prawem i stwarza zagrożenie dla ich mikroinstalacji a także innych sąsiadujących. Zdarzają się również przypadki przekroczeń mocy zainstalowanej i wprowadzania energii do sieci bez zawartej umowy. Dlatego poprawna i efektywna współpraca mikroinstalacji z siecią dystrybucyjną zależy w dużej mierze również od właścicieli mikroinstalacji, od poprawnej pracy ich instalacji oraz autokonsumpcji wyprodukowanej energii.

Żeby ograniczyć wyłączanie się mikroinstalacji, można skorygować jej ustawienia, poprzez włączenie funkcji sterowania mocą bierną. Może to zrobić jej instalator. Jeżeli mikroinstalacja nadal się wyłącza, instalator powinien sprawdzić możliwość ustawienia trybu pracy zmniejszania generowanej mocy czynnej w funkcji wzrostu napięcia.

Obszernie informujemy klientów na ten temat na naszych stronach www. Między innymi tutaj:

https://www.tauron-dystrybucja.pl/przylaczenie-do-sieci/przylaczenie/mikroinstalacja/dlaczego-sie-wylacza

oraz wydaliśmy specjalną ulotkę na temat tego, co może zrobić klient, aby fotowoltaikę poprawnie zaplanować, zamontować i użytkować, która jest w załączeniu.

A pod tym linkiem mamy również kalkulator doboru mocy instalacji https://www.tauron-dystrybucja.pl/kalkulator-doboru-mocy-fotowoltaiki