odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom  IV edycji konkursu literackiego "Pamiętnik Pokoleń – Świadkowie historii", objętego Patronatem Honorowym Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka oraz Dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie dra Tadeusza Skoczka.

Udział w wydarzeniu wzięli: Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Etatowy Członek Zarządu Krzysztof Sowiński, Sekretarz Powiatu Grzegorz Rogos oraz Skarbnik Powiatu Marta Płosińska – Soboń. Miło było nam gościć: Wicestarostę Głogowskiego Jeremiego Hołownię, Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicję Sielicką, Wójta Gminy Kunice Józefa Pieróga, Sekretarza Gminy Chojnów Honoratę Tajchman-Rękoś, Kierownika Referatu Oświaty Miasta i Gminy Ścinawa Magdalenę Ratajczyk, Prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” dra Tadeusza Samborskiego, Wizytatora z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty Barbarę Rybicką, Dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców oraz  laureatów konkursu.  W szczególny sposób dziękujemy za przybycie bohaterom opowiadań, cieszymy się, że byli z nami: Tadeusz Gnitecki, Maria Pecyna, Jadwiga Dziad, Stanisław Markowski, Zofia i Wojciech Duszeńko, Marta Straszecka, Genowefa Straszecka, Siostry Zakonne: Siostra Szymona i Siostra Marta.

Idea konkursu ogłoszonego w 2015 roku przez ówczesnego  Starostę Legnickiego  Janinę Mazur miała zmobilizować młodzież do pogłębienia i poznania historii własnego pochodzenia, swoich korzeni. Okazją była obchodzona wówczas 70. rocznica przyłączenia Ziem Zachodnich i Północnych do Polski. Zorganizowany konkurs miał pomóc w zgromadzeniu możliwie największej ilości informacji o pierwszych osadnikach i losach ich rodzin, przybyłych po 1945 roku na tereny zamykające się administracyjnie w granicach dzisiejszego powiatu legnickiego, a w następnych latach rozszerzony na teren całego Dolnego Śląska. Mijały kolejne lata, a potrzeba kontynuacji zapoczątkowanej osiem lat temu inicjatywy nie słabła. Ogromne zainteresowanie konkursem sprawiło, że w 2022 roku ogłoszono jego IV edycję pn.: „Pamiętnik Pokoleń – Świadkowie historii”. Ilość zgłoszonych prac przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Na konkurs wpłynęły 123 prace, w tym 88 prac w kategorii „szkoła podstawowa” oraz 35 prac w kategorii „szkoła ponadpodstawowa”. Nad oceną ich treści pochyliła się komisja konkursowa w składzie: Dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych Wanda Gołębiowska oraz pracownik Wydziału Katarzyna Cedro, a także nauczyciel polonista z Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie Halina Kiliś.

Wśród zwycięzców i osób wyróżnionych znaleźli się uczniowie nie tylko z terenu powiatu legnickiego, ale również powiatów ościennych. Na laureatów konkursu czekały cenne nagrody i dyplomy oraz przepięknie ilustrowane Albumy: „Powstanie Styczniowe” oraz „Powstanie Listopadowe” przekazane przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, a wręczone przez Prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” dra Tadeusza Samborskiego.  Nauczyciele czuwający i przygotowujący swoich uczniów do konkursu otrzymali podziękowania. Serdeczne gratulacje przekazane zostały także rodzicom.

Kolejna edycja konkursu zaowocowała powstaniem zbioru wzruszających i wyjątkowych wspomnień, będących skarbnicą życiowych historii - przekazanych, spisanych i ocalonych od zapomnienia.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.

Uroczystość  zorganizował Wydział Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych, a wydarzenie prowadziła Dyrektor Wydziału Wanda Gołębiowska.

Laureaci konkursu:

SZKOŁY PODSTAWOWE:

I MIEJSCE:

• Panna Joanna – Kim jestem? Skąd pochodzę? – Joanna Zalcman kl. V, Salezjańska Szkoła Podstawowa im. Św. Dominika Savio w Lubinie, m. Lubin
  • Cristiano – Obrazy przeszłości – Maciej Sobota kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach, pow. legnicki
  • Maciuś – „Dlaczego dziadek Gnitecki uprawia warzywa” – Filip Pieróg kl. VI, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach, pow. legnicki

II MIEJSCE:

• Maria – Spod dwóch okupacji na Ziemie Odzyskane – Dominika Ratajczak kl. VIII, Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Bronisława Malinowskiego w Ścinawie, pow. lubiński
  • Złotowłosa – Historia moich przodków... – Dominika Zdanek kl. V, Szkoła Podstawowa w Niedźwiedzicach, pow. legnicki

III MIEJSCE:

• Bartosz – „Rodzinne wspomnienia” – Bartosz Dziad kl. VIII, Szkoła Podstawowa w Okmianach, pow. legnicki
  • Tusia – „Opowiedział mi dziadek” – historia w słowach, smaku i zapachu zapisana – Marta Julia Markowska, kl. VIII, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Prochowicach, pow. legnicki