W ramach Tygodnia Patriotyzmu, w czwartek 9 listopada, uczniowie chojnowskich szkół pobiegli ulicami Chojnowa w I Biegu Orląt Lwowskich.

Bieg rozpoczął Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Mariusz Kowalczyk, przekazując zapaloną pochodnię uczniowi Technikum im. Orląt Lwowskich, który poprowadził Bieg z budynku szkolnego przy ul. Witosa do Szkoły Podstawowej nr 3. Po przekazaniu pochodni reprezentantom uczniom tej Szkoły, wyruszono w kierunku Urzędu Miasta. Tu czekali na uczestników Biegu  Burmistrz Miasta Chojnów Jan Serkies wraz ze swoimi pracownikami. Z każdym kolejnym etapem uczestników przybywało. Do biegu  dołączyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego oraz grupa uczniów Powiatowego Zespołu Szkół ucząca się w budynku przy ul. Wojska Polskiego (około 250 osób).

Trasa Biegu liczyła 4263 m. To symboliczna liczba metrów, na którą złożyły się 1421 metrów symbolizujących ilość dzieci, które zginęły w obronie Lwowa. Liczba ta została pomnożona przez liczbę 3, która wskazywała trzy typy szkół, które uczestniczyły Biegu.

Celem I Biegu Orląt Lwowskich było oddanie czci Bohaterskim Obrońcom Lwowa oraz  jego mieszkańcom, studentom, młodzieży szkolnej i dzieciom. Pod Obeliskiem będącym chojnowskim miejscem pamięci Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, przedstawiciele władz samorządowych Miasta Chojnów oraz uczniowie Technikum im. Orląt Lwowskich złożyli kwiaty, które były podziękowaniem dla tych, którzy w spontanicznym odruchu serc przepełnionych wielką miłością do swego Miasta i Ojczyzny, oddali swoje młode życie.

Po zakończeniu Biegu każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz certyfikat upamiętniający walkę i poświęcenie lwowskiej młodzieży ufundowane przez Prezesa LSSE w Legnicy Pana Przemysława Bożka.

Foto źródło: e-legnicie.pl