17 stycznia br. w Prochowicach odbyła się wystawa „Madonny Kresowe”, którą współorganizowali: Zarząd Powiatu Legnickiego, Gmina Prochowice oraz Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu.

Udział w wydarzeniu wzięli: Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Sekretarz Powiatu Grzegorz Rogos, Radny Jan Łukasz, Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicja Sielicka, Wójt Gminy Kunice Józef Pieróg, Dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych Wanda Gołębiowska, samorządowcy, autorzy prac oraz licznie przybyli goście. Kuratorem wystawy jest Pani Edyta Rola-Marcinowska.

Wystawa, która ma charakter „wędrujący”, zagościła w Prochowicach. Historia jej powstania to kilka miesięcy pracy mieszkańców naszego powiatu, którzy  w placówkach kultury i edukacji powiatu legnickiego  techniką kolażu recyklingowego tworzyli swoje obrazy, wypełniając  kontury wizerunków maryjnych materiałami  makulaturowymi  i odpadowymi.

Jak podkreśliła Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, wystawa ma na celu krzewienie tradycji, pielęgnowanie wartości kulturalnych Kresów Wschodnich wśród mieszkańców naszego regionu, a także zachowanie i spopularyzowanie pamięci o kresowych wizerunkach Madonn. Ekspozycja jest szczególnie bliska Kresowianom i potomkom Kresowian, dla których  wizerunki cudownych obrazów Matki Bożej są szczególnie bliskie.

Planem jest, by ta wyjątkowa i niepowtarzalna wystawa zagościła we wszystkich gminach powiatu legnickiego, pielęgnując i ukazując najważniejsze wartości kulturalne Kresów.