Zakład aktywności zawodowej jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką, której celem jest aktywizacja zawodowa oraz rehabilitacja społeczna i lecznicza osób z orzeczonymi niepełnosprawnościami.

Powiat Legnicki podpisał z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego umowę o dofinansowanie kosztów utworzenia i działalności Zakładu Aktywności Zawodowej. Natomiast 1 czerwca 2022 roku utworzył zakład budżetowy w Legnickim Polu, sukcesywnie go dostosowywał i wyposażał do potrzeb osób niepełnosprawnych.

19 stycznia br. w Legnickim Polu odbyło się uroczyste otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej, w którym udział wziął Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski. Powiat Legnicki reprezentowali: Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Sowiński, Członek Zarządu Powiatu Grzegorz Gapski, Sekretarz Powiatu Grzegorz Rogos, Radni: Andrzej Rokitnicki oraz Artur Smęt, Skarbnik Powiatu Marta Płosińska - Soboń. Wśród licznie zaproszonych gości obecni byli: samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i medycznych, dyrektorzy jednostek oraz wydziałów Starostwa, pracownicy ZAZ.

Miłym akcentem uroczystości było wręczenie pamiątkowych statuetek będących wyrazem wdzięczności i życzliwości dla wszystkich osób,  które okazały swoją pomoc i wsparcie  podczas tworzenia Zakładu.

ZAZ oferuje zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w ramach działu wytwórczo-usługowego, w skład którego wchodzą:

• przygotowywanie posiłków (prowadzenie kuchni) w tym usługi cateringowe;
  • usługi pralnicze wykonywane w pralni z barierą higieny;
  • usługi porządkowe, pielęgnacji terenów zielonych i drobne prace remontowe;
  • rękodzieło artystyczne (szycie pościeli oraz ręczników).

Zakład Aktywności Zawodowej w Legnickim Polu powstał, aby stworzyć nowe miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnością oraz dać jak największe szanse i możliwości osobom z niepełnosprawnością.

O stronę artystyczną wydarzenia zadbała kapela góralska  "Skład Niearchaiczny" z Żywca.