Przeciętnemu mieszkańcowi naszego kraju region legnicki nie kojarzy się jako turystyczny. Jednak teren ten jest bardzo atrakcyjny pod tym względem, i może stanowić zaplecze turystyczne dla ośrodków miejskich rozwijającej się Legnicko-Głogowskiej aglomeracji przemysłowej.
Pierwszym i zarazem niepodważalnym atutem powiatu legnickiego jest jego rolniczy charakter, a co za tym idzie, niski procent urbanizacji terenu (ok. 33%), co sprzyja wypoczynkowi, szczególnie mieszkańcom dużych aglomeracji miejskich. Za istotny walor tej części województwa dolnośląskiego, należy uznać występowanie jedynej, w całym regionie, grupy jezior polodowcowych.
Jeziora są prawdziwym skarbem ziemi legnickiej. Województwo dolnośląskie posiada wysoki deficyt naturalnych zbiorników wodnych i innych, które da się wykorzystać do celów rekreacyjnych. Główne ośrodki wypoczynku i rekreacji położone są na obszarze krajobrazu chronionego Dolina Czarnej Wody a są to przede wszystkim:
-
Ośrodek Wypoczynkowy w Rokitkach położony w bezpośrednim sąsiedztwie lasów, bazujący na zbiornikach wodnych po wyrobiskach żwiru. Do Rokitek przyjeżdżają zarówno mieszkańcy gmin, mieszkańcy miasta Chojnów, Legnicy a także Wrocławia. Obserwuje się systematyczną rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej przez samych mieszkańców. Z uwagi na wyżej wspomniane bezpośrednie sąsiedztwo dużych kompleksów leśnych i zbiorników wodnych oraz linię kolejową (m.in. relacji Wrocław-Muchobór-Gubinek), a także stosunkowo słabej gleby Rokitki mogą stać się ważnym w skali regionu ośrodkiem wypoczynku zarówno weekendowego (ośrodek wypoczynkowy) jak i letniskowego.
-
Ośrodek Rekreacyjny w Jaroszówce z bardzo mocnym potencjałem zarówno infrastrukturalnym jak i krajobrazowym. Główną siłę, tego w niewielkim stopniu wykorzystanego potencjału, stanowi Stadnina Koni Jaroszówka. W Goliszowie w akwenie Spółki Rybackiej istnieje możliwość łowienia ryb i skorzystania z możliwości wypożyczenia sprzętu wędkarskiego. Nie jest wymagane posiadanie karty wędkarskiej.
-
Czernikowice - z uwagi na atrakcyjne położenie miejscowości stają się coraz częściej odwiedzane przez amatorów agroturystyki. Czernikowice, podobnie jak leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Rokitki, słyną z mikroklimatu zbliżonego do morskiego - powietrze zawiera dużą ilość jodu.
-
Ośrodek Wypoczynkowy nad jeziorem Kunickim, podobnie jak w przypadku jeziora Koskowickiego i Jaśkowickiego, jest położony na wschód od centrum Legnicy. Jezioro Kunickie liczy 95 ha powierzchni i 17 m głębokości. Jest ono w znacznym stopniu zagospodarowane pod cele rekreacyjne, wciąż jednak będąc ostoją wielu gatunków ptaków. W jego wodach można z powodzeniem złowić leszcza, okonia, szczupaka, sandacza oraz inne gatunki ryb. Południowe wybrzeże jeziora Kunickiego jest przeznaczone pod obiekty o charakterze turystyczno-sportowym (rekreacyjnym). Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą kąpać się na strzeżonym kąpielisku lub wypożyczyć sprzęt pływający jak np.żaglówkę, kajak, deskę surfingową a nawet łódź motorową. Na pozostałych czeka bulwar spacerowy, przy którym znajdują się bufety. Jezioro Kunickie jest też atrakcyjnym łowiskiem dla wędkarzy. Tereny dookoła jeziora są wymarzonym miejscem na konną przejażdżkę, co umożliwiają dwie szkółki jazdy konnej. Drugie z jezior pojezierza legnickiego - Koskowickie - jest nieco mniejsze (56 ha) i wykorzystywane jest głównie przez wędkarzy.
W ostatnich latach na terenie naszego powiatu zaczęła rozwijać się agroturystyka, to jest aktywny wypoczynek w bliskim kontakcie z przyrodą, która zdobywa sobie coraz większą popularność. Oferta powiatu wspierana pięknem przyrody, niemałą liczbą zabytków, terenami do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej z pewnością zainteresuje amatorów spędzania wolnego czasu z dala od miejskiego zgiełku. A Atrakcyjne położenie oraz specyficzny mikroklimat sprzyjają udanemu wypoczynkowi latem i zimą. Pierwsze obiekty agroturystyczne ulokowały się na terenie gmin: Chojnów, Miłkowice, Kunice oraz Ruja.
-
Gospodarstwo agroturystyczne U Babuni, Jaroszówka 47, 59-225 Chojnów, tel. (076) 81-92-933, 0607 18 74 52. opis - 3 pokoje (8 miejsc noclegowych), pole namiotowe, domowe obiady, możliwość korzystania z kuchni, kominek, jazda konna (także instruktaż), przejażdżki bryczkami, miejsce na grill i ognisko.
-
Gospodarstwo agroturystyczne Dwa Brzegi Magdalena i Paweł Śnieguccy, Jaroszówka 9, 59-225 Chojnów, tel. (076) 81-78-886, 0603 17 82 63. opis - 5 dwuosobowych pokoi z łazienkami (10 miejsc noclegowych), kuchnia, kominek, miejsce na grill i ognisko, możliwość organizacji polowań, wypożyczalnia rowerów, konie i kucyki, przejażdżki bryczką, nauka jazdy konnej (także w obcych językach).
-
Gospodarstwo agroturystyczne U Dawidka Halina Łukaszczuk, Czernikowice 38, 59-225 Chojnów, tel. (076) 81-78-823, 604 79 10 07. opis - 4 pokoje, 5 miejsc noclegowych, dodatkowo 1 domek kempingowy (4-5 miejsc) z pełnym wyposażeniem. Kuchnia, miejsce na grill i ognisko, przejażdżki konne, wypożyczalnia rowerów, pole namiotowe. Około 10 min drogi do jeziora, blisko do lasu (grzyby, jagody), mikroklimat.
-
Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy w PIOTROWICACH, Piotrowice 16, 59-225 Chojnów, tel. (076) 81-87-045, 0692 47 89 26, opis - ilość miejsc - 70, ceny 35 zł/osobę. Całodzienne wyżywienie (na zamówienie) w cenie 30 zł/osobę. Obiekt organizuje konferencje, szkolenia, seminaria i inne imprezy, posiada dwie małe sale wykładowe, aulę wykładową na 100 miejsc wyposażoną w sprzęt audiowizualny. Istnieje możliwość rabatu stosowanych cen zryczałtowanych za pobyt w ośrodku przez okres dłuższy niż 7 dni.
-
Zajazd w Krzywej Nad Stawami Krzywa 69, tel. (076) 81-86-656, opis - ilość miejsc - 13, ceny 80 - 180 zł/pokój (pokoje 2-5 osobowe). Zajazd położony jest przy trasie Wrocław-Zgorzelec, czynny jest całą dobę.
Powiat legnicki, jako jeden z niewielu, może pochwalić się rozbudowaną siecią szlaków turystycznych, umożliwiających turystykę pieszą i rowerową. Amatorzy jazdy rowerowej, którzy chcą uatrakcyjnić swój pobyt na terenie Gminy Chojnów mogą skorzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych.
-
W roku 2001 zakończono znakowanie szlaku rowerowego Rokitki, który biegnie z terenu ośrodka wypoczynkowego przez Biskupin i lasy w kierunku Modłej, a następnie zakręca w pobliże Czernikowic, biegnąc dalej do Jerzmanowic i z powrotem do Rokitek. Na trasie można nie tylko podziwiać piękne krajobrazy i drzewostan leśny, ale również zbierać jagody i grzyby czy zajrzeć do restauracji w jerzmanowickim wiatraku.
-
Szlak o nazwie Jaroszówka biegnie z Rokitek przez Zamienice, Michałów i Jaroszówkę. Prowadzi obok malowniczych stawów okolicznych w miejscowości Zamienice, a następnie biegnie aleją parkową i szlakiem wśród pól aż do zabytkowego kościoła w Zamienicach. Dalej szlak przecina rozwidlenie rzeki Czarna Woda i wiedzie przez rezerwat Torfowisko pięknym leśnym duktem wprost do leśniczówki w Michałowie. Stamtąd prowadzi do kolonii Jaroszówka. Przejeżdżając obok leśniczówki dojedziemy do zabytkowego młyna i znanej Stadniny Koni w Jaroszówce. Asfaltową drogą przez Zamienice szlak z powrotem przywiedzie nas do Rokitek.
-
Najcenniejszym szlakiem biegnącym przez Powiat Legnicki jest Szlak Cystersów przemierzający połacie gmin: Krotoszyce, Legnica - miasto, Legnickie Pole, Kunice i Prochowice, a związany z pobytem Cystersów na Dolnym Śląsku.
-
Duże walory posiada również Szlak dookoła Legnicy- jest on szlakiem spacerowym, składającym się z sześciu tras, z których trzy prowadzą przez wioski należące do gminy Kunice.
Władze powiatu legnickiego starają się zapewnić swoim mieszkańcom oraz gościom wiele ciekawych imprez o charakterze kulturalno-sportowym. Wspólnie z samorządami gminnymi oraz innymi instytucjami na każdy rok opracowywany jest kalendarz imprez kulturalnych i sportowych Powiatu Legnickiego. Wiele imprez odbywających się na terenie powiatu zyskało sobie uznanie nie tylko w regionie ale i w kraju. Wśród nich należy wymienić chociażby: Biwak Historyczny w Warmątowicach Sienkiewiczowskich, będący inscenizacją bitwy jaka rozegrała się na tym terenie podczas kampanii Napoleońskiej w 1813 roku oraz Wiosnę Niepełnosprawnych, imprezę, która ma na celu integrację środowisk niepełnosprawnych z terenu powiatu. Istotnym elementem geografii turystycznej powiatu legnickiego są zabytki architektury - w przeważającej mierze sakralnej. Większość ze 130 miejscowości wiejskich posiada kościoły stanowiące cenne zabytki.
-
Bez wątpienia najcenniejszym skarbem architektonicznym powiatu jest Kościół p.w. św. Jadwigi wraz z klasztorem Benedyktynów w Legnickim Polu. Powstał on w latach 1727-33, według projektu K. J. Dientzenhofera (1689-1751) najwybitniejszego środkowoeuropejskiego architekta baroku. Z licznych elementów barokowego wyposażenia świątyni wymienić należy: ambonę z 1766 r., chrzcielnicę z końca XVIII w. Na początku XIX w. ulokowano w klasztorze pruski korpus kadetów, którego wychowankiem był m. in. Marszałek von Hindenburg. Obecnie w budynku klasztornym mieści się Dom Pomocy Społecznej.
-
Drugi kościół pw. św. Trójcy zbudowano tutaj dla benedyktynów w XII/XIV w. Od 1961 r. mieści się tu Muzeum Bitwy Legnickiej, gdzie można zapoznać się z przebiegiem bitwy i realiami tamtej epoki. W 2004 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
-
Ponad to na uwagę zasługują zabytki miasta Chojnowa, a w szczególności Zamek Piastowski będący jednym z rezydencji Piastów Legnicko-Brzeskich
-
Baszta Tkaczy wybudowana w około 1400 roku, oraz ruiny zamku w Prochowicach.
-
W południowo-wschodniej części powiatu (gm. Ruja) nieopodal wsi Brennik położony jest zabytkowy pałac folwarczny z XIX wieku, będący obecnie siedzibą Domu Pomocy Społecznej Prząśnik.
Dla turystów szukających leśnych przechadzek atrakcją będą szlaki turystyczne o charakterze nizinnym, jedynie na Pogórzu Kaczawskim niektóre odcinki mają charakter górski.
Wymienić tu można:
-
Szlak leśny - szlak typowo nizinny przebiegający częściowo przez zachodnie fragmenty Borów Dolnośląskich. Ciekawsze fragmenty szlaku prowadzą przez obszary chronionego krajobrazu: "Dolinę Czarnej Wody" i "Lasy Chocianowskie".
Możliwe jest uprawianie turystyki rowerowej.
-
Szlak wygasłych wulkanów - szlak biegnie wyjątkowo atrakcyjną trasą przez wulkaniczny krajobraz Pogórza Kaczawskiego, łącząc wychodnie (wulkany) różnych skał magmowych tworzących stożkowe wzniesienia, z których najbardziej charakterystycznymi są: Ostrzyca i Grodziec. Podgórski charakter szlaku warunkuje jego przeznaczenie dla turystyki pieszej.
-
Szlak przez Wał Okmiański - szlak biegnie przez polodowcowy Wał Okmiański - rejon eksploatacji piasków i żwirów oraz poprzez stare zagłębie miedziowe (kopalnia "Konrad").
-
Szlak bitwy 1241 r. Szlak bezpośrednio nawiązuje do bitwy pod Legnicą 9 IV 1241 r. wojsk polskich z tatarskimi, w której zginął Henryk Pobożny - wódz pokonanych sił polskich. Szlak przebiega prawie w połowie swej długości w granicach Legnicy, początkowo wiedzie przez starą historyczną dzielnicę, a następnie przez nowe osiedla: Kopernika i Piekary.
Te piękne trasy nizinno-leśne zadowolą nawet najbardziej wymagającego turystę-przyrodnika.