W Legnickim Schronisku Młodzieżowym odbył się finał Regionalnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Legnicy. Przez cały miesiąc do organizatorów napływały szopki i stajenki betlejemskie z całej Polski. W piątek, 18 grudnia, poznaliśmy werdykt Jury, a wybór nie był łatwy, trzeba było bowiem wybrać tę najpiękniejszą spośród 180 nadesłanych prac.
Szopki na konkurs przyjechały m.in. z Legnicy, Jeleniej Góry, Lubina, Obornik Śląskich, a nawet Krynicy Morskiej. Szopki bożonarodzeniowe powstawały w szkołach, świetlicach, a także w gronie rodzinnym. Nagrody zwycięzcom wręczyła między innymi Janina Mazur, Starosta Legnicki.
GRAND PRIX zdobyła 12-letnia Karolina Wróbel ze Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie, która zbudowała stajenkę betlejemską z szarego płótna.
Wykonane szopki będzie można podziwiać do 2 lutego w Muzeum Miedzi oraz legnickich parafiach.
Komisja oceniająca prace plastyczne w składzie:
Janina Stasiak – krytyk, historyk sztuki
Łucja Seredyszyn -Wojtasik – historyk sztuki
Dariusz Czekaj – OM TPD, historyk sztuki
Maria Ugniewska – Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy”
Alina Tarnawska- OM TPD, animator kultury
spośród 180 nadesłanych prac postanowiła nagrodzić i wyróżnić następujących autorów prac:
KATEGORIA WIEKOWA 5-7 LAT
I Miejsce – Karol Jaszczyszyn,6 lat, Szkoła Podstawowa w Kościelcu
II Miejsce – Maja Baranowicz, 6 lat, Szkoła Podstawowa w Kunicach
III Miejsce –Maja Pochylska, 6 lat, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Radwanicach
Wyróżnienia:
- Natalia Głodowicz, 6 lat, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Radwanicach
- Jakub Kacperski, 4 lata, Miejskie Przedszkole Nr 18 w Legnicy
- Zuzanna Czubak, 7 lat, Szkoła Podstawowa w Kościelcu
- Arkadiusz Stegienko, 6 lat, Szkoła Podstawowa w Wiskitkach
KATEGORIA WIEKOWA 8-11 LAT
I Miejsce – Michał Janusz, 11 lat, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Chojnowie
II Miejsce- Oliwia i Patrycja Siczek,10,11 lat, Szkoła Podstawowa w Rzeszotarach
II Miejsce ex aequo – Wiktoria Szczepańczyk, 8 lat, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Lubinie, Katarzyna Grzegorek, 10 lat, Szkoła Podstawowa nr 12 w Lubinie
III Miejsce ex aequo – Oliwia Papadopoulu, 10 lat, Szkoła Podstawowa w Rzeszotarach oraz Piotr Paczyński, 10 lat, Szkoła Podstawowa w Rzeszotarach
Wyróżnienia:
- Wiktoria Sawko, 8 lat, Zespół Szkół w Legnickim Polu
- Nikola Woźniak , 9 lat, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Obornikach Śl.
- Wiktor Wawrzyniak, 8 lat, SOSZW w Szklarach Górnych
- Maja Majchrzak, 10 lat, Zespół Szkół w Legnickim Polu
- Gabriela Szpak, 8 lat, Szkoła Podstawowa w Kościelcu
- Maciej Prokopczak, 8 lat, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Lubinie
- Dawid Zając, 8 lat, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Lubinie
- Maciej Słowikowski, 9 lat, Szkoła Podstawowa w Szklarach Górnych
- Natalia Gruca, 8 lat, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Legnicy
- Magdalena Zajdel, 9 lat, Szkoła Podstawowa w Zagrodnie
- Gabriela Wójciak, 10 lat, Szkoła Podstawowa w Kunicach
- Weronika Kiekierz, 8 lat, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radwanicach
- Aleksandra Rogala, 11 lat, Szkoła Podstawowa w Kaczorowie
- Magdalena Wolanin i Martyna Stasiowska 11 lat, Szkoła Podstawowa Nr 7 w Legnicy
- Jowita Belkiewicz, 8 lat, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radwanicach
- Katarzyna Lewandowska, 10 lat, Szkoła Podstawowa Nr 7 w Legnicy
- Vanessa Barańska, Szkoła Podstawowa Nr 12 w Lubinie
- Anna Bruchlikowska i Oliwia Buczek,11 lat, Szkoła Podstawowa Nr 18 w Legnicy
- Mateusz Kapral, 8 lat, Szkoła Podstawowa w Niedźwiedzicach
- Nikola Skorupska, 11 lat, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Obornikach Śl.
- Justyna Fedorowska,8 lat, szkoła Podstawowa Nr 8 w Lubinie
- Konrad Wojtowicz , 9 lat , Szkoła Podstawowa Krzeczyn Wielki
- Łukasz Antkowiak, 10 lat, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Obornikach Śl.
KATEGORIA WIEKOWA 12-15 LAT
I Miejsce – Katarzyna Leszczynowicz, 12 lat, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Obornikach Śl.
II Miejsce ex aequo – Martyna Słota, 15 lat, Zespół Szkół w Przemkowie,
Jakub Bentkowski, 15 lat, Gimnazjum Publiczne w Ścinawie
III Miejsce ex aequo – Melania Siwek, 15 lat, Zespół Szkół Integracyjnych w Legnicy, Gim. Nr 9, Amelia Czerczer, 12 lat, Szkoła Nr 2 w Piasecznie
Wyróżnienia:
- Hanna Kołodziejczyk i Anastasja Soboliewa, 13 lat, Zespół Szkół w Legnickim Polu
- Piotr Żabiński, 15 lat, Salezjańskie Gimnazjum w Lubinie
- Gerard Simlat, 12 lat , Szkoła Podstawowa Nr 12 w Lubinie
- Jagoda Bartosiak, 12 lat, Szkoła Podstawowa w Niemstowie
- Aleksandra Kowalska, 13 lat, Zespół Szkół w Krynicy Morskiej
KATEGORIA WIEKOWA 16 LAT I POWYŻEJ
Wyróżnienia
- Stefan Szpakowski, 16 lat, Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Jeleniej Górze
- Dariusz Polikowski,17 lat, SOSZW Szklary Górne
- Mateusz Zymiak,16 lat, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radwanicach
- WTZ im. Andrzeja Krakowskiego w Legnicy
- Fatima Kozłowska, 21 lat, SOSZW w Szklarach Górnych
- Aleksandra Podsiedlik, 18 lat, I Liceum Ogólnokształcące w Legnicy