tel: 76-72-43-429
               pok. 231, piętro II

Pl. Słowiański 1
               59-220 Legnica

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w Starostwie Powiatowym w Legnicy

Mieszkańcy Powiatu Legnickiego, spełniający warunki określone ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2030), mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, udzielanej w 2 punktach, mieszczących się odpowiednio:

Miejski Rzecznik Konsumentów podejmuje działania w indywidualnych sprawach konsumenckich na rzecz mieszkańców Legnicy i na podstawie zawartego porozumienia pomiędzy Miastem Legnica a Powiatem Legnickim mieszkańcom powiatu legnickiego. Udziela, więc wyłącznie pomocy osobom fizycznym. Proszę o zapoznanie się z harmonogramem pracy Miejskiego Rzecznika Konsumentów na terenie legnickich gmin - pobierz

zdjęcie nr 1

Ruszyła rekrutacja do 8. edycji programu „Młody Obywatel”, wspólnego przedsięwzięcia Fundacji BGK i Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). Celem programu jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym młodzi ludzie mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. Pod okiem opiekuna, młodzi ludzie stają się pomysłodawcami i realizatorami własnych lokalnych projektów.

zdjęcie nr 1

- „Młody Obywatel” daje młodzieży poczucie sprawczości. Uczy tego, jak funkcjonuje społeczność lokalna. Uczniowie kontaktują się z władzami miasta i lokalnymi instytucjami, znajdują sojuszników i partnerów do swoich działań i przede wszystkim widzą efekty swoich wysiłków w postaci np. wydarzenia sportowego czy publikacji, które wspólnie tworzą. Uczą się organizacji pracy, stają się asertywni i odpowiedzialni za swoje pomysły. Takie kompetencje, tacy aktywni obywatele to podstawa dobrze rozwijającego się społeczeństwa, dlatego już od 6 lat prowadzimy program, w którym wzięło udział ponad 11 tysięcy uczniów – mówi Adrianna Lepka, prezes Fundacji BGK.

W semestrze letnim tematyka programu dotyczy aktywności fizycznej. Grupy projektowe, które wezmą w nim udział, mają do wyboru zorganizowanie charytatywnego wydarzenia sportowego z udziałem społeczności lokalnej („Ruch z sensem”), udokumentowanie dawnych gier i zabaw oraz przeprowadzenie lokalnych rozgrywek („Kronika sportowa”) lub debaty z udziałem władz lokalnych i społeczności na temat sportowego rozwoju okolicy i jej mieszkańców („Sztafeta dyskusji”).

- Chcemy pokazać, że przez dobrą zabawę można kształtować cenne umiejętności społeczne i aktywną postawę, które zaprocentują w dorosłym życiu. Ważne jest również dla nas budowanie w młodych ludziach poczucia sensu oraz przekonania, że ich działania mają realny wpływ na otoczenie – mówi Jacek Strzemieczny, współzałożyciel i prezes CEO.

Młody Obywatel to ogólnopolski program skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnym oraz opiekunów grup młodzieżowych (nauczycieli, wychowawców, bibliotekarzy, pracowników kultury) z instytucji oświatowych w całej Polsce. Nauczyciele i opiekunowie ze szkół, bibliotek oraz innych instytucji otrzymają wsparcie w postaci materiałów edukacyjnych, szkoleń i warsztatów. Wolontariusze Banku Gospodarstwa Krajowego przeprowadzą w szkołach lekcje o finansach. Najbardziej aktywne grupy młodzieżowe zostaną zaproszone do udziału w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych w Warszawie.

Program realizowany jest od 2010 roku z inspiracji Fundacji BGK, we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. W dotychczasowych edycjach programu uczestniczyło ponad 1.000 szkół, niemal 1.200 nauczycieli i ponad 11.000 uczniów. W ramach programu odbyło się około 4.000 spotkań i lekcji z młodzieżą oraz niemal 280 warsztatów.

Rekrutacja potrwa do 29 lutego br. Aby się zgłosić, należy wypełnić formularz rekrutacyjny na stronie: http://mlodyobywatel.ceo.org.pl Udział w programie jest bezpłatny.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub do koordynatorek programu: Anny Mitura (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub Magdaleny Skibińskiej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).