tel: 76-72-43-429
               pok. 231, piętro II

Pl. Słowiański 1
               59-220 Legnica

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w Starostwie Powiatowym w Legnicy

Mieszkańcy Powiatu Legnickiego, spełniający warunki określone ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2030), mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, udzielanej w 2 punktach, mieszczących się odpowiednio:

Miejski Rzecznik Konsumentów podejmuje działania w indywidualnych sprawach konsumenckich na rzecz mieszkańców Legnicy i na podstawie zawartego porozumienia pomiędzy Miastem Legnica a Powiatem Legnickim mieszkańcom powiatu legnickiego. Udziela, więc wyłącznie pomocy osobom fizycznym. Proszę o zapoznanie się z harmonogramem pracy Miejskiego Rzecznika Konsumentów na terenie legnickich gmin - pobierz

zdjęcie nr 1

W dniach 5-8 maja br. na Zamku Piastowskim w Legnicy odbędą się II Dolnośląskie dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Zachodnich organizowane przez Samorząd województwa Dolnośląskiego.

Uroczystości mają na celu przywrócenie i pielęgnowanie pamięci o bolesnej historii wypędzenia z Kresów wschodnich i osiedlenia na Ziemiach Odzyskanych, w naszym przypadku na Dolnym Śląsku.

Samorząd Województwa pragnie złożyć hołd i wyrazić szacunek tym, którzy z godną podziwu determinacją włączali Dolny Śląsk w żywy organizm Rzeczpospolitej – podnosili z ruin wsie, miasta, budowali polską administrację, szkolnictwo i kulturę.

Ta znacząca rocznica jest również okazją do utrwalenia w naszej świadomości historycznych dziejów Polski, propagowania postaw patriotycznych, a także ukazania młodemu pokoleniu Dolnoślązaków chlubnych korzeni swoich Ojców i Dziadów.

Szczególne uroczystości odbędą się 8 maja br. po mszy w kościele Św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Będą wspomnienia Pionierów Osadnictwa, wręczone zostaną odznaczenia i dyplomy, a przy wspólnym świętowaniu przy dźwiękach znanych i lubianych pieśni i piosenek żołnierskich w wykonaniu m.in. Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Orkiestry Dętej Diecezji Legnickiej Sursum Corda i wybitnych artystów scen polskich i zagranicznych będzie można podzielić się wspomnieniami sprzed 70 lat.

Program obchodów II Dolnośląskich Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych

• 5 maja (czwartek) – godz. 10:00 sala teatralna:Konferencja DODN – „Problematyka kresowa, osadnicza, przesiedleńcza w nauczaniu najnowszej historii”;
    • prof. dr hab. Adam Koseski rektor Akademii Humanistycznej w Półtusku: „Jak uczyć o aspektach II Wojny Światowej i jej skutkach dla Ziem Zachodnich”;
    • red. Adam Śmiech („Myśl Polska”): „Na marginesie poczdamskiego myślenia”;
    • red. dr Jan Engelgard (Muzeum Niepodległości w Warszawie): „Kresowiacy jako osadnicy”;
    • komunikaty: Czesław Kowalak, Monika Łyp, Paweł Nowak, Stanisław Zięcik
    • otwarcie wystawy: „Barwy najnowszej historii Ziem Odzyskanych – motywy patriotyczne i historyczne w malarstwie Katarzyny Popińskiej;

• 6 maja (piątek) Dzień wydawniczy – godz. 10:00 „Kroniki, wspomnienia, relacje ustne, filmy dokumentalne o Pionierach i pierwszych latach Osadnictwa na Dolnym Śląsku”,
    • prezentacja wydawnictw, książek, pamiętników związanych z wypędzeniem z Kresów Wschodnich, przesiedleniem i zagospodarowywaniem Ziem Odzyskanych, m.in. „Galicjanie i Serbowie” aut. Jan Bujak;
    • „Pionierskie lata turystyki w Sudetach” – Zbigniew Kulik – Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu;
    • Spotkanie z twórcami filmu „Wołyń”, prezentacja fragmentów filmu;
    • Aktorska interpretacja wspomnień – prof. Stanisław Górka;
    • Otwarcie wystawy: „Przybyliśmy, jesteśmy, będziemy” aut. Marek Sadowski;

• 7 maja (sobota) – Dzień Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – godz. 10:00
    • prezentacja zbiorów Muzeum Wojska Polskiego;
    • Tomasz Kuba Kozłowski (Dom Spotkań z Historią) prezentacje: „Wojsko Polskie na Kresach 1918-1939”, „Pociąg ze Lwowa”;
    • występ Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej „Sursum Corda”;
    • Prezentacja grupy rekonstrukcyjnej „Victoria”;
    • Żołnierski poczęstunek dla uczestników;

• 8 maja (niedziela) – Oficjalne uroczystości:
    • godz. 10:00 – Msza Święta w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy
    • godz. 12:00 – Oficjalne uroczystości: Zamek Piastowski w Legnicy:
      • Otwarcie części oficjalnej i przywitanie gości przez Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusza Samborskiego i wystąpienie Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego;
      • wręczenie odznaczeń i dyplomów okolicznościowych;
      • wspomnienia Pionierów Osadnictwa m.in. Monika Śladewska, Stanisław Srokowski, Stanisław Zięcik, Karol Liwirski;
      • Koncert z udziałem m.in.:
        • Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Śmiglu,
        • Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”,
        • Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z Warszawy,
        • Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Legnicka”,
        • Artyści scen polskich: Aurelia Sobczak, Zbigniew Lesień, prof. Stanisław Górka,
      • Biesiada Osadników – żołnierski poczęstunek dla uczestników.