tel: 76-72-43-429
               pok. 231, piętro II

Pl. Słowiański 1
               59-220 Legnica

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w Starostwie Powiatowym w Legnicy

Mieszkańcy Powiatu Legnickiego, spełniający warunki określone ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2030), mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, udzielanej w 2 punktach, mieszczących się odpowiednio:

Miejski Rzecznik Konsumentów podejmuje działania w indywidualnych sprawach konsumenckich na rzecz mieszkańców Legnicy i na podstawie zawartego porozumienia pomiędzy Miastem Legnica a Powiatem Legnickim mieszkańcom powiatu legnickiego. Udziela, więc wyłącznie pomocy osobom fizycznym. Proszę o zapoznanie się z harmonogramem pracy Miejskiego Rzecznika Konsumentów na terenie legnickich gmin - pobierz

W imieniu organizatorów, serdecznie zapraszamy w najbliższy czwartek - 8 marca, do Zamku Piastowskiego w Legnicy na wernisaż wystawy „Piękne i Bestia” oraz recital Mariny Towarnickiej i Nadieżdy Brońskiej. 8 marca 2018 r. o godzinie 17:00 w sali nr 5 Zamku Piastowskiego w Legnicy odbędzie się wernisaż wystawy inspirowanej filmami reżysera Jerzego Hoffmana, zatytułowanej „Piękne i Bestia” Jerzy Hoffman i Bohaterki jego filmów w karykaturach Dariusza Łabędzkiego i fotografiach Zenona Żyburtowicza. Ekspozycja pochodzi z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. „Piękne” – to wizerunki polskich aktorek znanych z takich ekranowych produkcji, jak „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Ogniem i mieczem”, „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” czy „Znachor”. Z kolei „Bestia” – to postać twórcy tych filmów, reżysera Jerzego Hoffmana.

Aktorki, jak i reżyser uchwyceni są w karykaturach Dariusza Łabędzkiego oraz portretach i fotożartach autorstwa Zenona Żyburtowicza. Zdjęcia oraz karykatury portretowe zostały wykonane za pomocą różnych technik, np. akwareli, airbrush, pasteli, tuszu, czy technik mieszanych. Zobaczyć będzie można na nich wizerunki m.in. Hanki Bielickiej, Małgorzaty Braunek, Barbary Brylskiej, Elżbiety Starosteckiej, Beaty Tyszkiewicz, Magdaleny Zawadzkiej, Bożeny Dykiel, Anny Dymnej, Izabelli Scorupco oraz Jerzego Hoffmana.
Dariusz Łabędzki – z wykształcenia jest architektem, z zamiłowania rysownikiem, na co dzień prowadzi studio graficzne, zajmuje się reklamą; miłośnik kina, wydawca albumów i kalendarzy z karykaturami aktorów. Od lat promuje polską sztukę karykatury, kręci filmy i reportaże, organizuje konkursy, wystawy i plenery. Autor 40 rysunków na okładkę tygodnika „Wprost” i karykatur laureatów plebiscytu „Człowiek Roku”. Pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jako twórca jest znany z kreatywności i świetnego warsztatu plastycznego. Prezentował swoje prace na 15 wystawach indywidualnych w Polsce i wielu zbiorowych na całym świecie. Zdobywca kilkunastu nagród.

Zenon Żyburtowicz – pierwotnie myślał o zawodzie muzyka, dlatego dziś podkreśla „muzyczność” swych fotografii. Autor ciekawych reportaży z satyrycznym ujęciem świata i umiejętnością wydobywania życiowych paradoksów oraz charakterystycznych „scenek” z okresu przekwitania PRL-u. Posiada łatwość przechodzenia od tematów żartobliwych do dramatycznych. Jest wieloletnim członkiem Academie Internationale de Lutece w Paryżu, Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Fotografował dla „Schweitzer Illustrierte” i wiedeńskiego „Die Ganze Woche”. Wystawiał w Anglii, Argentynie, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Bułgarii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Hongkongu, Indiach, Iraku, Japonii, Kanadzie, Korei Południowej, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Nowej Zelandii, Niemczech, Portugalii, Rosji, Szwecji, Turcji, USA i Wielkiej Brytanii. W swoim dorobku posiada kilkadziesiąt albumów i książek. Zdobywca wielu nagród.

Wystawa potrwa do dnia 25 marca 2018 r. Wstęp wolny.

ORGANIZATOR: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

WSPÓŁORGANIZATOR: Stowarzyszenie Kulturalne "Krajobrazy" w Legnicy