Baza EUR-Lex umożliwia bezpłatny dostęp do aktów prawnych i innych dokumentów Unii Europejskiej podanych do publicznej wiadomości. Portal jest dostępny w 23 językach urzędowych Unii Europejskiej – wyboru języka można dokonać, klikając na adres http://eur-lex.europa.eu
Baza zawiera w sumie 3,6 mln dokumentów, przy czym najstarsze z nich pochodzą z 1951 r. Jej zawartość jest codziennie aktualizowana – co roku powiększa się o około 15 tys. dokumentów.
Portal EUR-Lex oferuje:
- codzienne elektroniczne wydania Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej,
- opcje wyszukiwania prostego, wyszukiwania zaawansowanego i przeszukiwania poszczególnych zbiorów,
- możliwość wyświetlania i pobierania dokumentów w formacie PDF, HTML, DOC i TIFF,
- dokładne informacje na temat każdego dokumentu.
- Jak uzyskać dostęp do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, który jest głównym źródłem treści zamieszczanych w bazie EUR-Lex, jest publikowany wczesnym rankiem po każdym dniu roboczym. Ukazuje się w dwóch seriach: L (akty prawodawcze) oraz C (informacje i zawiadomienia). Dodatkowo literami E i A oznacza się Dzienniki Urzędowe publikowane jako załączniki do serii C (np. C 307 A, C 309 E).
Najnowsze wydania Dziennika Urzędowego są dostępne ze strony głównej – wystarczy kliknąć na numer, który wyświetla się w prawym górnym rogu ekranu, tuż pod paskiem wyboru wersji językowej.
Dostęp do wcześniejszych wydań można uzyskać, klikając na link Dziennik Urzędowy u góry menu po lewej stronie ekranu. Konkretne wydanie Dziennika Urzędowego znajdziemy, korzystając z opcji wyszukiwania lub przeszukując dany zbiór. Wszystkie wydania, począwszy od roku 1998, są dostępne w formacie PDF. Aby uzyskać dostęp do dokumentów opublikowanych przed 1998 r., należy skorzystać z opcji Wyszukiwanie proste – Wyszukiwanie według odniesienia do miejsca publikacji (Dziennik Urzędowy).
Jak znaleźć dokument
Portal EUR-Lex oferuje dwa narzędzia wyszukiwania: Wyszukiwanie proste oraz Wyszukiwanie zaawansowane. Wprawdzie wyszukiwanie zaawansowane umożliwia korzystanie z szerszego wachlarza kryteriów i opcji wyświetlania, jednak wyszukiwanie proste spełnia wymogi większości użytkowników.
Do dyspozycji mamy wiele opcji wyszukiwania: wyszukiwanie według słów, daty, autora, numeru naturalnego itp.
Alternatywą jest przeszukanie poszczególnych zbiorów i wykazów aktów – do wyboru mamy traktaty, umowy międzynarodowe, obowiązujące prawodawstwo, prace przygotowawcze, orzecznictwo i pytania poselskie. Każdy z tych działów oferuje narzędzie umożliwiające przeszukanie jego zawartości, jak na przykład Wykaz obowiązujących wspólnotowych aktów prawnych.
Opcje, jakie oferuje lista wyników wyszukiwania
Lista wyników wyszukiwania umożliwia bezpośredni dostęp do wszystkich dokumentów, które zawiera – wystarczy kliknąć na wybrany format. Można również sprawdzić, jakie wersje językowe i formaty są dostępne, wyświetlić informacje uzupełniające, uporządkować lub przeszukać wyniki według wybranego kryterium (funkcje te są dostępne w żółtym pasku i w ramce wyszukiwania). Możemy też powrócić do poprzednich wyników wyszukiwania zarejestrowanych podczas jednej sesji lub połączyć je ze sobą, klikając na link „Historia wyszukiwania”.
Aby dowiedzieć się więcej o danym dokumencie, należy kliknąć na link „Notka bibliograficzna” (przykład). Ukażą się wtedy szczegółowe informacje dotyczące dokumentu (autor, daty, klasyfikacja, format, powiązane dokumenty itp.), które między innymi pozwolą nam zrozumieć związek między poszczególnymi dokumentami. Aby dokument wyświetlał się jednocześnie w dwóch wersjach językowych, należy kliknąć na link „Notka bibliograficzna + Tekst (widok dwujęzyczny)”.
Baza EUR-Lex zawiera również skonsolidowane wersje dokumentów (o ile są dostępne). Są one przeznaczone wyłącznie do celów dokumentacyjnych i nie mają mocy prawnej. Informacje o nich możemy uzyskać za pośrednictwem notki bibliograficznej lub Wykazu obowiązujących wspólnotowych aktów prawnych.
Inne opcje
W portalu można również zapoznać się z informacjami na temat prawa UE, procesu prawodawczego i instytucji UE. Na stronie głównej znajdziemy linki do wybranych, nowo opublikowanych dokumentów oraz do działów tematycznych.
W portalu zamieszczono też linki do stron na temat budżetu Unii Europejskiej, do rejestrów instytucji oraz do innych źródeł dokumentacji i informacji.
O nowościach informujemy w Biuletynie.