Organizacja jest jednostką, która ma za zadanie w szczególności realizować zadania ustawowe i w związku z realizacją tych zadań jest zobowiązana do zapewnienia poufności, integralności oraz dostępności danych w tym danych osobowych, które przetwarza w wyżej wymienionych celach. Wszystkie czynności przetwarzania, które organizacja wykonuje są realizowane w oparciu o wartości będące fundamentem misji oraz celów organizacji. Zapewnienie ciągłości działania kluczowej usługi łącznej o nazwie „Zachowanie bezpieczeństwa informacji w zakresie realizacji zadań publicznych”.
Organizacja jako podmiot odpowiedzialny za realizację kluczowej usługi łącznej o nazwie „Zachowanie bezpieczeństwa informacji w zakresie realizacji zadań publicznych” uwzględniając wymogi prawne zobowiązuje się do:
przygotowania, utrzymywania, przeglądania i doskonalenia procedur SZCD,
odtworzenia kluczowych usług w przypadku wystąpienia zakłócenia,
zapewnienia niezbędnych zasobów do utrzymania SZCD,
wdrożenia działań zmniejszających ryzyko wystąpienia zakłóceń,
sprawnego komunikowania niniejszej Polityki Ciągłości Działania oraz aktualnych Planów Ciągłości Działania,
utrzymania współpracy z dostawcami usług w tym ekspertami technicznymi, którzy są kluczowi dla zapewnienia realizacji Planów Ciągłości Działania.
Polityką Ciągłości Działania związani są wszyscy pracownicy organizacji, a także wyznaczeni przez organizację dostawcy usług w tym eksperci techniczni.
Zespół ds. Zarządzania Ciągłością Działania odpowiada za koordynowanie działań organizacji zarówno w trakcie wystąpienia zakłócenia, jak i w warunkach bieżącej działalności organizacji. Zespół odpowiada także za aktualność wszystkich ustanowionych Planów Ciągłości Działania w tym uczestniczy w przeglądzie zarządzania SZCD.
Najwyższe kierownictwo sprawuje nadzór w zakresie funkcjonowania SZCD.
Polityka Ciągłości Działania jest dostępna dla stron zainteresowanych w udokumentowanej formie, a także jest komunikowana na wszystkich szczeblach struktury organizacji.