22 marca Światowy Dzień Wody – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku, tego dnia na całym świecie podkreśla się ogromną rolę wody w naszym życiu i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. W tym roku obchody Światowego Dnia Wody odbywają się pod hasłem - „Docenianie wody”. Bez niej niemożliwe byłoby powstanie oraz rozwój życia na Ziemi. Używamy jej codziennie, a nawet nadużywamy. Stały i bezproblemowy dostęp do wody pitnej jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka i warunkiem zachowania zdrowia.
Większość światowych zasobów wody (97%) to woda słona - niezdatna do picia dla ludzi i zwierząt. Woda słodka, dostępna do spożycia stanowi niecały 1%, pozostała część (2%) jest zmagazynowana w lodowcach oraz lodach Arktyki i Antarktyki. Światowe zasoby wody z roku na rok kurczą się w wyniku rozwoju przemysłowego, zanieczyszczeń oraz globalnego ocieplenia. W tym momencie około 1 miliard ludzi na całym świecie ma utrudniony dostęp do wody, dlatego każdy z nas powinien ją szanować.
Przynajmniej raz dziennie zrób coś, co zaoszczędzi wodę:
1. W ogrodzie:
- Gromadź deszczówkę - wykorzystuj ją do podlewania warzywniaka, kwiatów oraz trawnika.
- Pamiętaj, że najlepszą porą na podlewanie roślin w ogrodzie jest poranek - ponieważ woda dłużej utrzymuje się w ziemi.
- Sadź rośliny odporne na suszę.
- Przed podlaniem ogrodu sprawdź prognozę pogody - może się okazać, że prognozy przewidują deszcz w dniu kiedy chcesz podlać ogród.
2. W kuchni:
- Zmywaj naczynia w zmywarce - średnio na pełen cykl mycia zmywarka będzie potrzebowała około 25 litrów wody. Podczas mycia ręcznego, dla takiej samej ilości naczyń, potrzebujemy około 80 litrów wody.
- Pij wodę z kranu - na wytworzenie 1 litra wody butelkowanej w plastiku, potrzeba dodatkowo co najmniej 1,4 litra wody. Wyposaż swoją kuchnię w filtr mikrobiologiczny, węglowy, jeśli martwisz się o czystość wody z kranu.
- Do rozmrażania produktów żywnościowych nie używaj bieżącej wody - niektórzy rozmrażają jedzenie przez polewanie zimną wodą, zamiast tego zaplanuj z wyprzedzeniem i rozmróź je w lodówce dzień wcześniej. Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, możesz w szybki sposób rozmrozić zamrożone produkty w kuchence mikrofalowej.
- Gotuj potrawy jednogarnkowe - posiłki podawane w jednym naczyniu mają tę zaletę, że są łatwe do przygotowania i czyszczenia, a to oznacza mniej mycia i zużytej wody.
3. W łazience:
- Zamontuj oszczędne spłuczki - mechanizmy te są bardzo łatwe do zainstalowania, a podwójny przycisk służący do oszczędzania wody pozwoli Ci obniżyć rachunek i uniknąć marnotrawstwa wody.
- Pralkę uruchamiaj dopiero przy pełnym bębnie - używaj programów oszczędnościowych zużycia wody w pralkach. Korzystaj z nich zawsze, gdy nie załadujesz pełnego wsadu lub gdy ubrania są lekko zabrudzone.
- Zakręcaj wodę podczas mycia zębów - podczas mycia pod bieżącą wodą marnuje się około 15 litrów wody.
- Bierz szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie - kąpiel w wannie pochłania od 150 - 200 litrów wody, podczas szybkiego prysznicu zużywasz około 60 litrów. Pamiętaj, aby podczas namydlania się zakręcać wodę.
4. W domu:
- Sprawdzaj szczelność instalacji - z nieszczelnej instalacji może wyciekać nawet do 50 litrów wody dziennie.
- Wykorzystuj wodę ponownie - np. wodę z kąpieli można użyć do spłukiwania toalety lub do sprzątania domu.
- Zamontuj w kranach perlatory - te narzędzie, które umożliwia łatwe i skuteczne oszczędzanie wody. Z jego pomocą wykorzystasz od 15 % do 60 % mniej wody niż standardowo.
- Reaguj jak ktoś marnuje wodę.
Ciekawostki na temat wody:
- Woda pokrywa 70,9 procent powierzchni planety.
- Woda jest jedynym na Ziemi minerałem naturalnie występującym w trzech stanach: stałym, ciekłym i lotnym.
- Każdy z nas pije około 1000 litrów wody rocznie.
- Potrzeba 100 litrów, aby wytworzyć 2 kromki chleba.
- Przeciętne ciało ludzkie składa się w 60-70 procentach z wody.
- Człowiek może żyć około miesiąca bez jedzenia, ale tylko około tygodnia bez wody.
- Gdyby cała woda na świecie zmieściła się w 4-litrowym dzbanku, dostępna dla nas świeża woda równałaby się tylko jednej łyżce stołowej.
- Gdyby wyrazić dzienne zużycie wody w procentach, okazałoby się, że około 97% wody zużywamy na cele higieniczne, mycie i sprzątanie, ale tylko 3% na picie i przygotowywanie jedzenia
- Ponad jedna czwarta całej wody butelkowanej pochodzi z miejskiego wodociągu – tego samego miejsca, z którego pochodzi woda z kranu.
- Kapanie z kranu może zmarnować nawet 128 litrów wody dziennie.
- Przeciętnie mieszkaniec Europy zużywa około 200 litrów wody dziennie, a mieszkaniec Afryki Subsaharyjskiej około 10 litrów dziennie.