Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące w naszym kraju lasy oraz na pracę ludzi, którzy na co dzień w tych lasach gospodarują. Lasy spełniają ważną rolę w środowisku, nie tylko dają nam cenny surowiec (drewno) lub pożytki w postaci jagód i grzybów, ale spełniają wiele innych funkcji: dają tlen, oczyszczają powietrze, magazynują dwutlenek węgla, zapobiegają powodziom, są środowiskiem życia wielu gatunków zwierząt oraz miejscem do odpoczynku i uprawiania turystyki. Leśniczy jest gospodarzem lasu, który ma za zadanie prowadzić gospodarkę leśną obejmującą:
- sadzenie nowych szkółek leśnych;
- obserwacja stanu zdrowia lasu;
- pilnowanie porządku i spokoju w lesie, aby nikt nie hałasował, nie zostawiał śmieci oraz nie kradł drewna;
- dokonywanie prognozy wystąpienia szkodliwych dla lasu gatunków owadów oraz ich zwalczanie;
- utworzenie przy drogach i torach tzw. pasów przeciwpożarowych;
- opieka nad zwierzyną leśną i dokarmianie jej w czasie mroźnej zimy;
- prowadzenie edukacji leśnej dla dzieci oraz dorosłych
- kontrolowanie sprzedaży i wywozu drewna.
Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Lesistość kraju w 1945 roku wynosiła jedynie 21%, obecnie powierzchnia lasów wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada około 29%. W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Powierzchnie lasów, na których ekosystemy zachowały się w stanie naturalnym lub mało zmienionym poddawane są ochronie w formie parków narodowych, lub rezerwatów przyrody. Obszary o innych walorach przyrodniczych i krajobrazowych chronione są w formie parków krajobrazowych.
Z okazji Dnia Leśnika i Drzewiarza w wielu nadleśnictwach w całej Polsce organizuje się imprezy, podczas których ma miejsce sadzenie młodych drzewek. To jeden ze sposobów dbania o nasze lasy. Ale każdy z nas na co dzień może zrobić znacznie więcej, by chronić to ogromne dobro.
Jak zachowywać się w lesie?
NIE ZAŚMIECAJ LASU
Dzikie wysypiska śmieci w lesie niosą poważne zagrożenia dla środowiska, prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów leśnych, a nawet do śmierci drzewostanów.
UWAŻAJ NA MIESZKAŃCÓW LASU
W lesie możesz spotkać zwierzęta, nie należy ich straszyć, dotykać czy zabierać do domu. Dzikie zwierzę bardzo rzadko atakuje człowieka, a jeśli już, to w sytuacji gdy faktycznie czuje się zagrożone np. gdy broni potomstwa. Jeśli spotkasz zwierzę, najlepiej cicho i powoli zejdź mu z drogi. W przypadku znalezienia rannego stworzenia, powiadom odpowiednie służby.
NIE HAŁASUJ, POSŁUCHAJ ODGŁOSÓW NATURY
Hałas, krzyki czy głośna muzyka w lesie są czymś nienaturalnym i nieprzyjemnym dla zwierząt. W lesie jesteś gościem, nie zakłócaj panującej tam harmonii. Za hałasowanie grozi pouczenie lub mandat.
NAJWIĘKSZYM ZAGROŻENIEM DLA LASU JEST POŻAR
Nie rozpalaj ogniska w lesie ani w jego pobliżu, poza wyznaczonymi do tego miejscami.
NIGDY NIE ZRYWAJ GRZYBÓW I OWOCÓW LEŚNYCH, KTÓRYCH NIE ZNASZ
W lesie można zbierać grzyby i inne owoce runa leśnego. Nie niszczymy jednak grzybów niejadalnych i tych, których nie znamy.
TRZYMAJ PSA NA SMYCZY
Pies nie jest naturalnym mieszkańcem lasu. Podczas wizyty w lesie musi być trzymany na smyczy.
NIE WJEŻDŻAJ DO LASU POJAZDAMI MECHANICZNYMI
Las to nie miejsce dla samochodów i innych pojazdów mechanicznych. Nie wjeżdżaj na drogi leśne, parkuj w miejscach do tego wyznaczonych.
CZY MOŻNA ROZBIĆ NAMIOT W LESIE?
Obozowisko można rozbijać tylko na polach biwakowych i miejscach oznakowanych.
PRZYGOTUJ SIĘ DO WYPRAWY DO LASU
Ubierz się odpowiednio do pory roku. Najlepiej wybrać odzież przewiewną, ale z długimi nogawkami i rękawami. Dzięki temu unikniesz skaleczeń i zadrapań oraz ochroni cię przed kleszczami i komarami. W plecaku powinieneś mieć mapę oraz naładowany telefon komórkowy, na wypadek konieczności wezwania pomocy. W przypadku zauważenia pożaru w lesie powiadom straż pożarną poprzez numer alarmowy 998 lub 112. Gdy spotkasz ranne zwierzę zadzwoń pod 112 lub bezpośrednio do nadleśnictwa, na którego terenie się znajdujesz.