Pomysł, aby przez jeden dzień wszystkie organizacje ekologiczne na całym świecie przypominały, jak dbać o naszą planetę powstał w 1970 roku w USA. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Głównym celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Tegoroczne obchody będą odbywały się pod hasłem „Przywrócić naszą Ziemię”. Co roku z okazji Dnia Ziemi organizacje ekologiczne, władze miasta oraz placówki oświatowe organizowały imprezy plenerowe, oraz akcje edukacyjne mające zachęcić ludzi do działań ekologicznych. W tym roku obchody będą inne niż zwykle. Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie konferencje i akcje towarzyszące Dniu Ziemi odbędą się w formie online na stronie earthday.org. Święto Dnia Ziemi jest idealną okazją, aby zacząć podejmować działania mające na celu poprawę i ochronę otaczającego nas środowiska.
Ciekawostki ekologiczne:
- 1 ha lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie ponad 2500 ludzi.
- Nieszczelny kran powoduje w ciągu doby wyciek 36 litrów wody, a nieszczelna spłuczka w toalecie 720 litrów.
- Na wyprodukowanie 1 tony papieru trzeba ściąć około 17 drzew. Te drzewa produkują w ciągu roku tlen, który wystarczyłby dla 170 osób.
- W ciągu roku 2 mln ptaków i ssaków wodnych umiera z powodu połknięcia plastikowych odpadów wyrzucanych do rzek, mórz i oceanów.
- Codziennie każde duże miasto w Polsce wysyła na składowisko około 100 ciężarówek z odpadami.
- Jedna bateria z zegarka elektronicznego może zatruć aż 400 litrów wody.
- 84% wszystkich odpadów domowych można poddać recyklingowi.