Grafika: 22 kwietnia - Dzień Ziemi

Pomysł, aby przez jeden dzień wszystkie organizacje ekologiczne na całym świecie przypominały, jak dbać o naszą planetę powstał w 1970 roku w USA. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Głównym celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Tegoroczne obchody będą odbywały się pod hasłem „Przywrócić naszą Ziemię”. Co roku z okazji Dnia Ziemi organizacje ekologiczne, władze miasta oraz placówki oświatowe organizowały imprezy plenerowe, oraz akcje edukacyjne mające zachęcić ludzi do działań ekologicznych. W tym roku obchody  będą inne niż zwykle. Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie konferencje i akcje towarzyszące Dniu Ziemi odbędą się w formie online na stronie earthday.org. Święto Dnia Ziemi jest idealną okazją, aby zacząć podejmować działania mające na celu poprawę i ochronę otaczającego nas środowiska.

Ciekawostki ekologiczne:

• 1 ha lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie ponad 2500 ludzi.
  • Nieszczelny kran powoduje w ciągu doby wyciek 36 litrów wody, a nieszczelna spłuczka w toalecie 720 litrów.
  • Na wyprodukowanie 1 tony papieru trzeba ściąć około 17 drzew. Te drzewa produkują w ciągu roku tlen, który wystarczyłby dla 170 osób.
  • W ciągu roku 2 mln ptaków i ssaków wodnych umiera z powodu połknięcia plastikowych odpadów wyrzucanych do rzek, mórz i oceanów.
  • Codziennie każde duże miasto w Polsce wysyła na składowisko około 100 ciężarówek z odpadami.
  • Jedna bateria z zegarka elektronicznego może zatruć aż 400 litrów wody.
  • 84% wszystkich odpadów domowych można poddać recyklingowi.
Ikonografika: Co możesz zrobić dla naszej planety?

Co możesz zrobić dla naszej planety?

Segreguj śmieci

Wiele z nich można przetworzyć i wykorzystać kolejny raz np. butelki lub makulaturę.

Dzień bez samochodu

Przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz, korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.

Chodź na zakupy z torbą wielokrotnego użytku

Plastikową reklamówkę używamy zazwyczaj jednorazowo przez około pół godziny, później ją wyrzucamy. Tylko 10% foliowych reklamówek podlega recyklingowi, pozostała część trafia na wysypiska śmieci, do rzek i oceanów. Plastikowa reklamówka rozkłada się około 500 lat!

Szukaj wielorazowych zamienników

Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek.

Oszczędzaj energię

Gaś światło, wyłączaj nieużywane urządzenia, używaj energooszczędnych żarówek.

Naprawiaj, zamiast wyrzucać

Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.

Dbaj o otaczającą Cię zieleń i przyrodę

Jeśli możesz, posadź drzewo lub inną roślinę. Zaproś pszczoły murarki do swojego ogródka lub na balkon. Ten gatunek nie żądli. Bez pszczół nie ma roślin. A bez roślin - nie ma nas.

Dziel się wiedzą z innymi

Sukces działań w zakresie ochrony środowiska zależy od tego, ile osób się w nie zaangażuje. Zarażaj postawą ekologiczną innych.

Ikonografika: Jak długo rozkładają się odpady

Jak długo rozkładają się odpady?

Obierki po owocach i warzywach, skorupki po jajkach

To bioodpady, które rozkładają się najszybciej.

Papier

Rozkłada się do Kilku miesięcy. Lepiej wyrzucić papier do pojemnika na makulaturę, zostanie ona wykorzystana ponownie.

Guma do żucia

Ze względu na syntetyczne składniki pod wpływem czynników atmosferycznych rozkłada się kilka lat.

Opona samochodowa

Rozkład starej opony samochodowej trwa dziesiątki lat.

Puszka

Puszka aluminiowa rozkłada się dużo wolniej od puszki po konserwie.

Plastik

W zależności od rodzaju plastiku proces rozkładu może trwać od 100 do 1000 lat.

Szkło

Tak długo będzie się rozkładać każda szklana rzecz, którą wyrzucisz np.: w lesie. Wyrzucone do pojemnika na szkło może być przetwarzane nieskończoną ilość razy.