Hałas to każdy uciążliwy, nieprzyjemny, niepożądany, długotrwały, szkodliwy dla zdrowia dźwięk oddziałujący na narząd słuchu i inne zmysły oraz części organizmu człowieka. Hałas osłabia nasz organizm, wpływa destrukcyjnie na system nerwowy oraz immunologiczny, wywołuje apatię, agresję, poczucie bezsenności. Do głównych źródeł hałasu zaliczyć można: środki komunikacji transportu, drogi, lotniska, dworce, zajezdnie, obiekty rozrywkowe, sportowe itd. Hałas stał się jednym z najniebezpieczniejszych wrogów człowieka.
Społeczne skutki hałasu:
- negatywny wpływ na możliwość komunikowania się;
- obniżenie sprawności i chęci działania oraz wydajności pracy;
- obniżenie sprawności nauczania;
- obniżenie sprawności nauczania, powodowanie lokalnych napięć i kłótni między ludźmi;
- rosnące liczby zachorowań na głuchotę.
Gospodarcze skutki hałasu:
- zmniejszenie wartości rekreacyjnych terenów;
- spadek wartości gruntów przy ruchliwych trasach.
Przyrodnicze skutki hałasu:
- spadek liczebności zwierząt.
Hałas o natężeniu powyżej 80 dB wywołuje u człowieka poddenerwowanie i agresję, a od 130 dB może spowodować odczuwanie bólu fizycznego. Całkowite zredukowanie źródeł hałasu czasami nie jest możliwe, ale warto próbować podejmować działania na ich usunięcie.
Jak zredukować hałas?
- Zamykaj okna, jeżeli chcesz przewietrzyć pomieszczenie, to staraj się otwierać okna w spokojniejszych porach dnia (między 1000-1400 lub późnym wieczorem).
- Używaj zatyczek do uszu lub słuchawek izolujących, wygłuszających lub wyciszających.
- Zainwestuj w izolację akustyczną np. sufity dźwiękochłonne, które izolują dźwięk, zmniejszają drgania i chronią przed hałasem.