Europejski Dzień Parków Narodowych - obchodzony jest w dniu rocznicy (24 maja) utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie, którym jest szwedzki Sarek. Park narodowy obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha. Powstaje w celu zachowania różnorodności biologicznej, przyrody nieożywionej i ożywionej oraz walorów krajobrazowych, a także przywróceniu właściwego stanu przyrody lub odtworzenia zniekształconego siedliska przyrodniczego (siedlisk roślin, grzybów i zwierząt). Na takich obszarach prowadzi się również działania mające na celu odtworzenie już przekształconych siedlisk i przywrócenie pierwotnego stanu zasobów przyrody.
W Polsce istnieją 23 parki narodowe, najstarszymi są: Pieniński Park Narodowy i Białowieski Park Narodowy - zostały utworzone w 1932 roku. Najmłodszym jest powstały w 2001 roku Park Narodowy „Ujście Warty”. Największą powierzchnię posiada Biebrzański Park Narodowy - 592,23 km². Najbliżej Powiatu Legnickiego znajduje się Park Narodowy Gór Stołowych oraz Karkonoski Park Narodowy. Od kilku lat toczą się rozmowy na temat powstania 5 nowych parków narodowych: Szczecińskiego, Doliny Dolnej Odry, Jurajskiego, Mazurskiego i Turnickiego.
Parki narodowe są udostępniane w celu:
naukowym – są miejscem, które umożliwia prowadzenie obserwacji przyrodniczych, badań naukowych oraz programów;
edukacyjnym – wiele parków w Polsce posiada muzea przyrodnicze oraz ośrodki dydaktyczno-naukowe, w których prowadzone są zajęcia edukacyjne. Ośrodki tego typu mają na celu poszerzanie wiedzy przyrodniczej i świadomości ekologicznej;
turystycznym – zwiedzanie jest możliwe dzięki wytyczonym szlakom i ścieżkom dydaktycznym. Niektóre parki narodowe można zwiedzać poprzez uprawianie turystyki pieszej, rowerowej, konnej i kajakowej.
Główne zasady, które należy przestrzegać podczas zwiedzania parku narodowego:
poruszaj się wyłącznie po wyznaczonych szlakach turystycznych;
nie niszcz znaków i tablic turystycznych;
nie śmieć;
nie niszcz i nie zbieraj roślin, w tym owoców runa leśnego;
nie chwytaj i nie płosz zwierząt mieszkających w lesie;
nie zbieraj i nie wydobywaj skał oraz minerałów;
zachowaj ciszę, nie krzycz, nie śpiewaj, nie używaj odbiorników radiowych;
nie biwakuj i nie rozpalaj ognia.
Parki Narodowe w Polsce
Łączna długość szlaków turystycznych w parkach narodowych w Polsce (w km).