Gtafika: 31 maja - Światowy Dzień Bez Tytoniu

Święto to zostało ustanowione w 1987 roku przez Światową Organizację Zdrowia, ze względu na wzrost liczby osób uzależnionych od palenia wyrobów tytoniowych. Ma ono na celu zachęcić osoby palące do rzucenia nałogu oraz uświadomić o negatywnych skutkach palenia na zdrowie i życie człowieka. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, układu oddechowego i nowotworów, w związku z czym jest też jednym z najpoważniejszych współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych. Na świecie każdego roku ok. 7 mln. ludzi umiera z tego powodu , a w Polsce około 68 tys. osób oraz 2 tys. osób, które są tzw. - „biernym palaczem” (większą część tej grupy stanowią dzieci). Pod pojęciem „bierny palacz” kryje się wdychanie dymu tytoniowego wydychanego przez osobę palącą, powstającego bezpośrednio z palącego się papierosa lub innego źródła tytoniu, jak np. cygara, cygaretki, fajki. Zakazy palenia w miejscach publicznych i wszelkich miejscach, w których mogą przebywać osoby narażone na bierne palenie, stają się coraz popularniejsze. W Polsce obowiązuje zakaz palenia:

  • w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych;
  • w zakładach pracy oraz innych pomieszczeniach użytku publicznego;
  • w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci;
  • na przystankach;
  • w środkach publicznego transportu;
  • na dworcach.

Wyroby tytoniowe są również ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, dym papierosowy w swoim składzie posiada te same szkodliwe substancje, które występują w smogu m.in. : tlenek azotu, dwutlenek węgla, substancje rakotwórcze i toksyczne oraz metale ciężkie. Osoba paląca tytoń szkodzi nie tylko swojemu życiu i zdrowiu, ale także zanieczyszcza powietrze, podobnie jak to robią spaliny z silników samochodu. Ogromnym problemem są również niedopałki papierosów, które są najczęściej wyrzucane na ziemię, a nie do kosza. Większość palaczy uważa, że są biodegradowalne, niestety większość z nich zawiera tworzywa sztuczne, których rozkład zajmuje nawet 10 lat. Oprócz plastikowych słomek i torebek to właśnie niedopałki są jedną z głównych przyczyn zanieczyszczeń wód na Ziemi. Dla zobrazowania problemu: 1 niedopałek = 1m³ wody niezdatnej do picia! Szacuje się, że w ciągu roku wyrzucanych jest przez osoby palące ponad 4,5 biliona niedopałków! Według raportu WHO nałogowiec, który pali 20 papierosów dziennie przez 50 lat, może zatruć łącznie 1,4 mln l wody. Na rynku są firmy tytoniowe, dla których los naszej planety nie jest obojętny i zastanawiają się nad zmianą materiałów (są to głównie plastiki), z których wykonuje się filtry do papierosów, na tworzywa ekologiczne. Na rynek powoli są wprowadzane paczki wraz z papierosami wykonanymi w 100% z biodegradowalnego tworzywa np. masy drzewnej, tzw. „eko papierosy”, które mają nie szkodzić naszej planecie, będą tak samo toksyczne dla zdrowia człowieka, jak zwykłe papierosy. Mimo, że tworzywo, z którego będą stworzone będzie w 100% przyjazne dla środowiska, to w ich składzie nadal będzie znajdowała się nikotyna i wiele innych szkodliwych substancji chemicznych.

Produkcja tytoniu powoduje wiele szkód, podczas uprawy stosuje się wiele substancji chemicznych, które szkodzą zdrowiu ludzi, ale też niszczą wszystkie znajdujące się wokół ekosystemy. Tytoń jest bardzo wymagającą rośliną i rośnie tylko na piaszczystych, lekko kwaśnych glebach, co zmusza rolników do wycinania oraz karczowania lasów pod jego uprawę.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że w tym roku, podczas Światowego Dnia Bez Tytoniu rozpoczyna całoroczną kampanię o nazwie - „Zobowiązuj się do rzucenia palenia”. Badania przeprowadzone na osobach uzależnionych od tytoniu wykazały, że większość próbuje rzucić nałóg tylko brakuje im motywacji oraz wsparcia z otoczenia rodzin i znajomych. Niezwykle ważna jest promocja zdrowego stylu życia, motywowanie ludzi do odpowiedzialnych wyborów związanych z własnym zdrowiem. Kampania o nazwie „Zobowiązuj się do rzucenia palenia” ma na celu motywować i wspierać osoby, które zdecydowały, że chcą skończyć raz na zawsze z nałogiem palenia. Każdy moment jest idealny do rzucenia palenia, ponieważ przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne. Pierwsze pozytywne efekty zdrowotne od rzucenia nałogu można zaobserwować już po 20 minutach, ponieważ tętno oraz ciśnienie krwi zaczynają wracać do normy. Po 15 latach śmiertelność z powodu raka płuc jest o połowę mniejsza niż wśród osób palących. Więcej informacji na temat kampanii „Zobowiązuj się do rzucenia palenia” i Dnia Bez Tytoniu znajduje się na oficjalnej stronie WHO. Należy pamiętać, że rzucenie palenia nie tylko pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także środowisko naturalne.

Ikonografika: korzyści zdrowotne z rzucenia palenia
Ikonografika: Wpływa palenia na zdrowie
ikonografika: Nie pal! Jeśli palisz przestań!