Civic Europe Idea Challenge to program grantowy i rozwoju kompetencji realizowany w 12 krajach Europy jednocześnie. Mogą w nim wziąć udział także organizacje pozarządowe z Polski. Zwycięskie organizacje otrzymają granty oraz zostaną zaproszone do międzynarodowej sieci wsparcia i rozwoju pn. „The Circles of Change” opartej o trzy filary: społeczność, rozwój kompetencji, wizerunek. Program realizują MitOst i Sofia Platform, a finansuje Stiftung Mercator.

Termin zgłoszeń: do 26 kwietnia 2021 do godziny 12.00.

Wysokość grantu: do 35 000 euro, możliwe jest finansowanie 100% kosztów projektu.

Czas realizacji projektów: od października 2021 r. do listopada 2022 r.

W konkursie grantowym zapraszamy do składania projektów, które:

  • WZMACNIAJĄ ZAANGAŻOWANIE OBYWATELSKIE NA POZIOMIE LOKALNYM: wzmacniają zaangażowanie obywatelskie i partycypację społeczną; pomagają w rozwijaniu wiedzy, umiejętności i motywacji do aktywnego udziału w życiu społecznym i obywatelskim. Proponują wspólne działania w celu rozwiązania lokalnych problemów i poprawy jakości życia społeczności.
  • ANGAŻUJĄ W DIALOG: angażują społeczność w wielostronny dialog dotyczący lokalnych spraw, zapraszają do udziału osoby, które reprezentują odmienne stanowiska i poglądy, osoby które na co dzień nie mają ze sobą kontaktu. Obejmują - oprócz osób ze społeczności i podmiotów społeczeństwa obywatelskiego - także lokalne samorządy i administrację, polityków, partie, szkoły, lokalne przedsiębiorstwa lub inne grupy interesu, których dotyczy problem itp.
  • MAJĄ POZYTYWNY I TRWAŁY WPŁYW: mają pozytywny wpływ na rozwój społeczności w dłuższej perspektywie. Tworzą podstawę do trwałych zmian i budują pomosty między skonfliktowanymi grupami. Są oparte na dobrym rozumieniu problemu, grupy docelowej i interesariuszy. Wzmacniają osoby ze społeczności lokalnej do wyrażenia swojego stanowiska, reprezentowania swoich interesów, aktywnego uczestnictwa w procesach kształtowania polityki na poziomie lokalnym, krajowym, a nawet europejskim.
  • LOKALIZACJA: są realizowane w społecznościach i regionach o ograniczonej infrastrukturze, takiej jak domy kultury, biblioteki, muzea, miejsca publiczne do spotkań (często ma to miejsce poza dużymi ośrodkami miejskimi, w mniejszych miastach i na obszarach wiejskich), w których jest niewiele lub nie ma żadnych możliwości zaangażowania społecznego i politycznego, i w których brakuje edukacji obywatelskiej i aktywności obywatelskiej.

Więcej informacji:

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu pod następującym numerem telefonu i e-mailem:

tel.: +48 698 081 925

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.