W dniach od 8 do 18 lipca br. Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie oraz Starostwo Powiatowe w Legnicy uczestniczyło w dziesiątej edycji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”. Dla szkoły i starostwa był to piąty wyjazd w ramach tej pięknej inicjatywy.
Grupa w składzie: nauczyciele, uczniowie, działacze przez tydzień porządkowała cmentarz w Brzeżanach. Odpowiedzialnym za wyjazd, pobyt i działania tego zespołu był Kazimierz Burtny. Przestawiamy poniżej relację jednego z uczniów - Adama Swatka -, który swój pobyt na Kresach „ubrał” w słowa.
Te dni spędzone na Kresach Wschodnich były wielką lekcją patriotyzmu oraz historii.
Oprócz sprzątania cmentarza udało nam się w dni wolne od pracy zwiedzić Lwów, Poczajów, Zbaraż oraz Krzemieniec.
W drodze do Brzeżan zatrzymaliśmy się by zapalić znicze oraz odmówić „Wieczne odpoczywanie” ku pamięci zmarłych mieszkańców Dawidowa i Gańczar.
Po przyjeździe do miejsca docelowego czekała nas ciężka praca na cmentarzu. W ruch poszły kosy spalinowe, sekatory, grabie. Do tego dodaliśmy nasze serca, które pragną utrwalenia pamięci przodków i historii Polski. Już pierwszego dnia pracy spotkaliśmy się
z przedstawicielami Urzędu Miejskiego, którzy wyrazili zadowolenie z naszego przyjazdu.
Na drugi dzień odwiedził nas włodarz miasta Vladimir Yaroslavovich, który zamienił z nami kilka zdań oraz przekazał prowiant, byśmy mieli siłę do dalszej pracy. Co dzień odwiedzała nas pani Halina - Polka, która mieszka w Brzeżanach - przynosząc ze sobą zawsze coś pysznego do zjedzenia. Spotkaliśmy się również z miejscowym proboszczem Ks. Andrzejem Remieńcem.
Piątek z racji wspomnienia św. Ap. Piotra i Pawła wg. kalendarza juliańskiego był dniem,
w którym nie wypada wykonywać prac fizycznych, zatem postanowiliśmy spędzić go na zwiedzaniu i poznawaniu kultury. Zaczęliśmy od Muzeum Miejskiego, gdzie uczestniczyliśmy w wystawie prac młodej, utalentowanej polskiej uczennicy Adrianny Pilarskiej, następnie zwiedziliśmy muzeum oraz poświęciliśmy czas na rozmowę z jego dyrektorem, Adą oraz jej rodzicami. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie: zamku w Zbarażu, Krzemieńca oraz Poczajowa.
W niedzielę cały dzień poświęciliśmy na poznanie Lwowa. Po sumie w Katedrze Łacińskiej ruszyliśmy w piękne ulice i zaułki miasta. Zobaczyliśmy pomnik Adama Mickiewicza, ogromną Operę Lwowską, kościół Bożego Ciała i klasztor oo. Dominikanów, a obecnie greckokatolicką cerkiew Najświętszej Eucharystii, pomnik Nikifora, piękny rynek, kościół ormiański oraz Cmentarz Orląt Lwowskich.
W poniedziałek zostaliśmy przyjęci przez burmistrza Brzeżan na rozmowę, gdzie dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje szkolnictwo, jakie inwestycje są obecnie prowadzone
w mieście oraz o tym, co już udało się w mieście dokonać, wyremontować.
Kolejne dni upływały na ciężkiej pracy, lecz ulga spełnienia obowiązku patriotycznego ku pamięci zmarłych i świadomość tego, co udało się nam dokonać była tego warta. Moje wrażenia zakończę słowami Marszałka Józefa Piłsudskiego:
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.