Tytuł projektu:Termomodernizacja budynku szkolnego, budynku kotłowni, warsztatów i budynku administracji Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie przy ul. Witosa 1”

Cel projektu: Zwiększenie efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji substancji szkodliwych do środowiska, w tym CO2 poprzez realizację prac polegających na termomodernizacji wraz z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii w budynkach Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie”

• Beneficjent: Powiat Legnicki
  • Wartość projektu  3 658 412,72 zł.
  • Dofinansowanie projektu ze środków UE w wysokości 2 545 978,31 zł.
  • Realizację zadania zakończono w dniu 2 sierpnia 2018 r.

Opis projektu

Przedmiotem projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej — poprzez realizację działań związanych z termomodernizacją budynku użyteczności publicznej — Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie przy ul. W. Witosa 1.

Zadaniem objęto termomodernizację czterech budynków Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie przy ul. Witosa 1 w Chojnowie, a mianowicie budynek główny szkoły, budynek administracyjny z aulą, budynek warsztatów oraz budynek kotłowni. W ramach projektu wykonano m.in. docieplenie elewacji budynków, izolację ścian fundamentowych, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, ocieplono stropodachy, zmodernizowano instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zmodernizowano kotłownie oraz zainstalowano cztery kotły gazowe i dwie pompy ciepła. Powierzchnia użytkowa budynków objętych projektem to 4 253m2.

Wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Osi priorytetowej 3. Gospodarka niskoemisyjna, Działania 3.3 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym i Poddziałania 1.OSI - 3.3.1 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym – OSI złożono w 2016 r. Rok później, 16 listopada 2017 roku podpisano umowę o dofinansowanie Projektu, której stronami były Powiat Legnicki i Województwo Dolnośląskie – Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca.

Realizację zadania zakończono w dniu 2 sierpnia 2018 r.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Nieruchomość, w której zlokalizowany jest Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie przy ul. W. Witosa 1, to obiekt o łącznej powierzchni użytkowej 4253,00 m², generujący duże koszty utrzymania, z uwagi na słabe parametry izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych oraz wyeksploatowanie obecnych instalacji. Budynek główny został zbudowany w okresie międzywojennym. Pozostałe budynki stanowiące kompleks zabudowań szkolnych zostały wykonane w typowej architekturze lat 70-tych. Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie, z uwagi na liczbę uczniów – około 500 - jest jedyną placówką edukacyjną w gminie miejskiej Chojnów, kształcącą na poziomie ponadgimnazjalnym. Obszary problemowe zostały zdefiniowane na podstawie analizy stanu technicznego budynku szkoły. Na podstawie przeprowadzonych audytów stwierdzono, iż widoczne ślady zużycia materiałów elewacyjnych, brak właściwej termoizolacji ścian i dachu oraz słabe parametry starej stolarki okiennej i drzwiowej kwalifikują obiekt do remontu z uwagi na niespełnianie wymaganych przepisami parametrów technicznych pod względem izolacyjności cieplnej. Sytuacja taka powodowała generowanie przez obiekt dużych strat energii, co z kolei wpływało negatywnie na stan środowiska naturalnego oraz powodowało zwiększone nakłady na utrzymanie placówki kosztem innych działań, np. edukacyjnych. Stan obiektu bezpośrednio wpływał na warunki higieniczno-sanitarne, w jakich przebywają uczniowie oraz pracownicy Powiatowego Zespołu Szkół. Jest to szczególnie ważne w kontekście zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu w obiekcie. Przestarzałe rozwiązania techniczne, a co za tym idzie zwiększone zapotrzebowanie na energię cieplną, wpływały na pogarszanie stanu środowiska naturalnego w najbliższej okolicy oraz w regionie, a w szczególności na zwiększenie emisji CO₂ do środowiska.

Cele realizacji projektu

Celem ogólnym projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji substancji szkodliwych do środowiska, w tym CO2 poprzez realizację prac polegających na termomodernizacji wraz z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii w budynkach Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie.

Natomiast cele szczegółowe projektu m.in. to zwiększenie izolacji cieplnej budynków użyteczności publicznej, spadek zapotrzebowania na energię cieplną, zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska, polepszenie warunków edukacji dla dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół (nauka w

odpowiednio ogrzanych, szczelnych pomieszczeniach, o odpowiedniej wilgoci i właściwej krotności wymiany powietrza), a także poprawienie komfortu pracy nauczycieli i pracowników administracji, wzrost świadomości społecznej, w tym ekologicznej mieszkańców i promocja wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Zadanie dofinansowane ze środków EFRR w ramach RPO WD 2014-2020