Zapoznaj się:

Zasady bezpośredniej obsługi interesantów w czasie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.

Przeczytaj
Program badań przesiewowych raka jelita grubego (Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu)

Od 7 stycznia br.  rozpoczyna się w naszym powiecie (nie dotyczy mieszkańców Legnicy) realizacja Projektu pn. „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego - badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn”.

Akcja ma na celu dotarcie do jak największej ilości osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego i zachęcenia ich nie tylko do wykonania Testu na obecność krwi utajonej w kale, ale także profilaktycznej kolonoskopii.

Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat i jest to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta, narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może występować proces chorobowy w obrębie przewodu żołądkowo-jelitowego, który wymaga dalszych badań.  W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:

  • osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
  • osoby w wieku 25 – 49 lat ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

Osoby chcące wziąć udział w akcji najpierw rejestrują się, w wyznaczonym terminie odbierają Ankietę oraz bezpłatny test do samodzielnego pobrania w domu. Wykonany test należy złożyć w placówce, z której został pobrany, a po około 14 dniach, w tej samej placówce, na Uczestnika będzie czekał gotowy wynik badania.

Ilość testów jest ograniczona.

Program realizuje Wydział Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych,

Kontakt: Joanna Zieziula 76 724 35 67