Grafika: 22 kwietnia - Dzień Ziemi22 kwietnia Dzień Ziemi – pomysł, aby przez jeden dzień wszystkie organizacje ekologiczne na całym świecie przypominały, jak dbać o naszą planetę powstał w 1970 roku w USA. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Głównym celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Tegoroczne obchody będą odbywały się pod hasłem „Przywrócić naszą Ziemię”.

Co roku z okazji Dnia Ziemi  organizacje  ekologiczne, władze miasta oraz placówki oświatowe organizowały imprezy plenerowe, oraz akcje edukacyjne mające zachęcić ludzi do działań ekologicznych. W tym roku obchody  będą inne niż zwykle. Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie konferencje i akcje towarzyszące Dniu Ziemi odbędą się w formie online na stronie earthday.org. Święto Dnia Ziemi jest idealną okazją, aby zacząć podejmować działania mające na celu poprawę i ochronę otaczającego nas  środowiska.

Ikonografika: Co możesz zrobić dla naszej planety?

Co możesz zrobić dla naszej planety?

Segreguj śmieci

Wiele z nich można przetworzyć i wykorzystać kolejny raz np. butelki lub makulaturę.

Dzień bez samochodu

Przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz, korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.

Chodź na zakupy z torbą wielokrotnego użytku

Plastikową reklamówkę używamy zazwyczaj jednorazowo przez około pół godziny, później ją wyrzucamy. Tylko 10% foliowych reklamówek podlega recyklingowi, pozostała część trafia na wysypiska śmieci, do rzek i oceanów. Plastikowa reklamówka rozkłada się około 500 lat!

Szukaj wielorazowych zamienników

Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek.

Oszczędzaj energię

Gaś światło, wyłączaj nieużywane urządzenia, używaj energooszczędnych żarówek.

Naprawiaj, zamiast wyrzucać

Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.

Dbaj o otaczającą Cię zieleń i przyrodę

Jeśli możesz, posadź drzewo lub inną roślinę. Zaproś pszczoły murarki do swojego ogródka lub na balkon. Ten gatunek nie żądli. Bez pszczół nie ma roślin. A bez roślin - nie ma nas.

Dziel się wiedzą z innymi

Sukces działań w zakresie ochrony środowiska zależy od tego, ile osób się w nie zaangażuje. Zarażaj postawą ekologiczną innych.