21 kwietnia br. uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie oraz Członkowie Młodzieżowego Zespołu Doradczego Starosty Legnickiego wzięli udział w zdalnej prelekcji wykładowcy Filii Politechniki Wrocławskiej w Legnicy dra inż. Macieja Gwoździewicza na temat "Napędu elektrycznego pojazdów".

Wykład odbył się dzięki współpracy Filii w Legnicy z Powiatem Legnickim zainicjowanej między innymi przez Starostę Legnickiego Adama Babuśkę.

„Jako inżynier elektryk w pełni rozumiem zalety pojazdów o napędzie elektrycznym oraz problemy związane z ich użytkowaniem, oraz mam świadomość skończonych zasobów ropy naftowej niezbędnej do produkcji benzyny i oleju napędowego stosowanego do zasilania silników spalinowych. W ramach mojego wykładu chciałem się skupić na opłacalności zakupu i użytkowania samochodu elektrycznego z punktu widzenia kierowcy stojącego przed dylematem, w jaki samochód powinien zainwestować, aby obniżyć koszty swojej drogowej mobilności. Na tę chwilę niestety muszę stwierdzić, że zakup i użytkowanie samochodu elektrycznego jest nieopłacalne, natomiast zakup i użytkowanie samochodu hybrydowego, szczególnie eksploatowanego w mieście, jest zdecydowanie opłacalne i stanowi w pełni uzasadnioną pod względem ekonomicznym i środowiskowym alternatywę dla samochodu z klasycznym silnikiem spalinowym” - podsumował prelekcję dr inż. Maciej Gwoździewicz.